791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

5 pytań, na które należy odpowiedzieć przed wyborem filtra do wody

Post 17 of 27
5 pytań, na które należy odpowiedzieć przed wyborem filtra do wody

Myślisz o zakupie filtra? Czujesz, że ta inwestycja się opłaca? Masz rację, filtr do wody jest bardzo przydatnym, a niejednokrotnie niezbędnym urządzeniem. Jednakże mnogość systemów do uzdatniania wody może przyprawić o zawrót głowy. Jak dobrze wybrać? Na co zwracać uwagę?  Jak nie popełnić błędu i kupić urządzenie dostosowane do faktycznych potrzeb?

Żeby rozsądnie podjąć decyzję, należy wcześniej ustalić swoje potrzeby. Najprościej można to zrobić, zadając sobie kilka podstawowych pytań.

1. Jakie mamy dzienne zapotrzebowanie na oczyszczoną wodę?

Przy kupowaniu filtra warto wziąć pod uwagę, jakie mamy średnie, dzienne zapotrzebowanie na czystą wodę. Jeśli jest ono niewielkie, wystarczy nam np. filtr dzbankowy. Jeśli jest dużo większe, potrzebne będą znacznie bardziej rozbudowane urządzenia. Urządzenia dostępne na rynku charakteryzują się różną wydajnością, co przekłada się na wysokość kosztów związanych z
zakupem i eksploatacją.

2. Jaka jest jakość naszej wody i jaki poziom oczyszczania wody jest nam w związku z tym potrzebny?

Dobór odpowiednich filtrów zależy przede wszystkim od jakości wody. To bardzo istotne, czy chcemy usunąć zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak np. piach czy muł, zanieczyszczenia organiczne, które powodują zły smak i zapach wody, a może zanieczyszczenia chemiczne. Niewykluczone, że przeszkadza nam rozpuszczone żelazo, powodujące rdzawe zacieki albo że chcemy usunąć z wody bakterie tudzież bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. I pozostaje jeszcze kwestia twardości wody – może dzięki filtrowi chcemy ją zmiękczyć i tym samym wyeliminować wapń, który powoduje osadzanie się kamienia w czajniku i żelazku. Wszelkie zanieczyszczenia zawarte w wodzie, mają także wpływ na smak i zapach wody, a co za tym idzie na smak naszych potraw i napojów które przyrządzamy w oparciu o wodę.

Na rynku dostępne są filtry zarówno radzące sobie z jednym z powyższych problemów, jak i takie, które radzą sobie doskonale z kilkoma lub wszystkimi naraz(na przykład systemy odwróconej osmozy).

Mieszkańcy domów/mieszkań wyposażonych w wodę wodociągową mogą dowiedzieć się, jaka jest jakość ich wody na podstawie wyników badań udostępnianych przed określoną stację wodociągową. Natomiast mieszkańcy domów/mieszkań, w których korzysta się z wody pochodzącej z własnego ujęcia mogą dokonać badań w powiatowej stacji sanepidu albo w wyspecjalizowanym laboratorium.

3. Czy filtr będzie stosowany do uzdatniania wody wodociągowej czy czerpanej z ujęcia własnego?

W przypadku filtrowania wody wodociągowej, możemy wybrać mniej zaawansowane urządzenie. Jeżeli filtr będzie natomiast wykorzystywany do wody czerpanej z ujęcia własnego, wówczas przed jego dobrem najlepiej jest przeprowadzić szczegółową analizę fizykochemiczną i biologiczną wody. W takim przypadku można udać się do powiatowej stacji sanepidu albo do laboratorium, ale najłatwiej jest skontaktować się z firmą, która zajmuje się doborem systemów filtrujących. Zbada ona wodę w naszym domu i dobierze odpowiedni filtr.

4. Czy zamierzamy filtrować wodę w całym domu/mieszkaniu czy też interesuje nas uzdatnienie wody w konkretnych punktach jej pobierania?

Kolejnym ważnym kryterium doboru odpowiedniego filtra jest miejsce którym dysponujemy. Inne filtry przeznaczone są do mieszkań a inne do domów jednorodzinnych. Jeśli woda ma być uzdatniana w konkretnych punktach jej pobierania, to jest jeszcze inaczej.

Jeśli zależy nam na oczyszczaniu wody w całym domu lub mieszkaniu konieczne jest zastosowanie skomplikowanych, profesjonalnych filtrów. W przypadku kiedy woda ma być uzdatniana tylko w konkretnych miejscach, np. w kuchni (osobny filtr do zmywarki i osobny do wody pitnej) albo/i w łazience (osobny filtr do kąpieli i osobny filtr do pralki) trzeba poszukać innych rozwiązań. Jeżeli chcesz, abyśmy doradzili Ci jaki filtr będzie najlepszy do zaspokojenia Twoich potrzeb, zapraszamy do kontaktu!

5. Jak dużą kwotę możemy przeznaczyć na zakup urządzenia lub urządzeń do uzdatniania wody?

Cena filtru do wody bardzo często ściśle uzależniona jest od jego jakości. W konsekwencji, im droższy filtr, tym dokładniejsza filtracja, dłuższy okres użytkowania i rzadsza potrzeba wymiany elementów eksploatacyjnych. Wraz z większymi możliwościami uzdatniania wody przez urządzenie, rośnie też jego cena.

Pomożemy Ci dobrać właściwy filtr

Jeżeli znasz już swoje potrzeby odnośnie filtra do wody i szukasz najbardziej efektywnego rozwiązania na rynku, napisz do nas. Całkowicie za darmo wskażemy Ci optymalne rozwiązanie.

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK