skip to Main Content

5 pytań, na które należy odpowiedzieć, zanim wybierzesz filtr do wody

filtr do wody
Oczyszczacz do wody

Myślisz o zakupie filtra? Czujesz, że ta inwestycja się opłaca? Masz rację.  Filtr do wody jest bardzo przydatnym, a niejednokrotnie niezbędnym urządzeniem. Jednakże mnogość systemów do uzdatniania wody może przyprawić o zawrót głowy. Jak dobrze wybrać? Na co zwracać uwagę? Jak nie popełnić błędu i kupić urządzenie dostosowane do faktycznych potrzeb?

Aby rozsądnie podjąć decyzję, należy wcześniej ustalić swoje potrzeby. Najprościej można to zrobić, zadając sobie kilka podstawowych pytań.

1. Jakie mamy dzienne zapotrzebowanie na oczyszczoną wodę?

Przy kupowaniu filtra warto wziąć pod uwagę, jakie mamy średnie, dzienne zapotrzebowanie na czystą wodę. Jeśli jest ono niewielkie, wystarczy nam np. filtr dzbankowy. Jeśli jest dużo większe, potrzebne będą znacznie bardziej rozbudowane urządzenia. Urządzenia dostępne na rynku charakteryzują się różną wydajnością, co przekłada się na wysokość kosztów związanych z zakupem i eksploatacją.

2. Jaka jest jakość Twojej wody i jaki poziom oczyszczania wody potrzebujesz?

Dobór odpowiednich filtrów zależy przede wszystkim od jakości wody. To bardzo istotne, czy chcemy usunąć zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak np. piach czy muł, zanieczyszczenia organiczne, które powodują zły smak i zapach wody, a może zanieczyszczenia chemiczne. Niewykluczone, że przeszkadza nam rozpuszczone żelazo, powodujące rdzawe zacieki albo że chcemy usunąć z wody bakterie tudzież bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. I pozostaje jeszcze kwestia twardości wody – może dzięki filtrowi chcemy ją zmiękczyć i tym samym wyeliminować wapń, który powoduje osadzanie się kamienia w czajniku i żelazku. Wszelkie zanieczyszczenia zawarte w wodzie, mają także wpływ na smak i zapach wody, a co za tym idzie na smak naszych potraw i napojów które przyrządzamy w oparciu o wodę.

Na rynku dostępne są filtry zarówno radzące sobie z jednym z powyższych problemów, jak i takie, które radzą sobie doskonale z kilkoma lub wszystkimi naraz, np. systemy odwróconej osmozy.

Mieszkańcy domów/mieszkań wyposażonych w wodę wodociągową mogą dowiedzieć się, jaka jest jakość ich wody na podstawie wyników badań udostępnianych przed określoną stację wodociągową. Natomiast mieszkańcy domów/mieszkań, w których korzysta się z wody pochodzącej z własnego ujęcia, mogą dokonać badań w powiatowej stacji sanepidu albo w wyspecjalizowanym laboratorium.

3. Czy filtr będzie stosowany do uzdatniania wody wodociągowej czy czerpanej z ujęcia własnego?

W przypadku filtrowania wody wodociągowej, możemy wybrać mniej zaawansowane urządzenie. Jeżeli filtr będzie natomiast wykorzystywany do wody czerpanej z ujęcia własnego, wówczas przed jego dobrem najlepiej jest przeprowadzić szczegółową analizę fizykochemiczną i biologiczną wody. W takim przypadku można udać się do powiatowej stacji sanepidu albo do laboratorium.  Jednakże najłatwiej jest skontaktować się z firmą, która zajmuje się doborem systemów filtrujących. Zbada wodę w naszym domu i dobierze odpowiedni filtr.

4. Czy zamierzasz filtrować wodę w całym domu czy też w konkretnych punktach jej pobierania?

filtr do wody
Filtr do wody

Kolejnym ważnym kryterium doboru odpowiedniego filtra jest miejsce którym dysponujemy.  Inne filtry przeznaczone są do mieszkań a inne do domów jednorodzinnych. Jeśli woda ma być uzdatniana w konkretnych punktach jej pobierania, to jest jeszcze inaczej.

Jeśli zależy nam na oczyszczaniu wody w całym domu lub mieszkaniu konieczne jest zastosowanie skomplikowanych, profesjonalnych filtrów. W przypadku kiedy woda ma być uzdatniana tylko w konkretnych miejscach, np. w kuchni (osobny filtr do zmywarki i osobny do wody pitnej) albo/i w łazience (osobny filtr do kąpieli i osobny filtr do pralki) trzeba poszukać innych rozwiązań. Jeżeli chcesz, abyśmy doradzili Ci, jaki filtr będzie najlepszy do zaspokojenia Twoich potrzeb, zapraszamy do kontaktu!

5. Jak dużą kwotę możemy przeznaczyć na zakup filtra do wody?

Cena filtru do wody bardzo często ściśle uzależniona jest od jego jakości. W konsekwencji, im droższy filtr, tym dokładniejsza filtracja, dłuższy okres użytkowania i rzadsza potrzeba wymiany elementów eksploatacyjnych. Wraz z większymi możliwościami uzdatniania wody przez urządzenie, rośnie też jego cena.

Pomożemy Ci dobrać właściwy filtr do wody

Jeżeli znasz już swoje potrzeby odnośnie filtra do wody i szukasz najbardziej efektywnego rozwiązania na rynku, napisz do nas. Całkowicie za darmo wskażemy Ci optymalne rozwiązanie.

Sprawdź nasze porównanie systemów filtracji wody.

Poznaj rekomendacje amerykańskiego CDC.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top