skip to Main Content

Baseny słonowodne jako alternatywa dla chloru

basen słonowodnySztucznie wytworzony chlor jest powszechnie stosowany do dezynfekcji wody basenowej. Jednak jego używanie może doprowadzić u osób wrażliwych do różnych reakcji alergicznych – podrażnień skóry, wysypki, zaczerwień oczu czy przesuszenia włosów. Dużo bardziej przyjazną dla środowiska i dla zdrowia człowieka alternatywą jest basen słonowodny, w którym za uzdatnianie wody odpowiedzialny jest naturalny chlor, powstały na skutek elektrolizy soli spożywczej. Ta metoda dezynfekcji gwarantuje komfortową kąpiel w bezwonnej, bezpiecznej i czystej wodzie, dlatego zyskuje coraz to większe rzesze zwolenników.

Aby przekształcić swój letni akwen w basen słonowodny, należy zakupić workowany chlorek sodu i specjalne urządzenie – elektrolizer soli (nazywanym również generatorem chloru), który pod wpływem generowanego przez elektrody prądu dokonuje rozpadu związku NaCl. W skutek reakcji chemicznej powstaje wolny chlor, który skutecznie zabija bakterie, wirusy i glony. Jego szybką reakcję z wodą powoduje – powstający również w trakcie elektrolizy – kwas podchlorowy. Przy czym – co należy podkreślić – wolny chlor się nie ulatnia, dlatego też nie powoduje ostrego i nieprzyjemnego zapachu. Sam proces elektrolizy jest zupełnie bezpieczny dla ludzkiego organizmu, jak również nie stwarza żadnych zagrożeń dla środowiska naturalnego.

Woda słona i czysta jak łza

Do basenu można wsypać zwykłą sól kuchenną, ale producenci chemii basenowej odradzają takie posunięcie. Z tego względu, że spożywcza sól zawiera w swoim składzie środek zapobiegający zbryleniu, który jest w stanie uszkodzić nawierzchnię zbiornika. Najpopularniejszą odmianą do basenów jest czysta sól niejodowana, w której zawartość chlorku sodu wynosi 99,8%.

Odpowiednie dozowanie soli jest kluczowe, ponieważ pozwala uzyskać oczekiwany efekt dezynfekcji. Należy pamiętać, że na każdy litr wody basenowej powinno przypadać od 3 do 4 gramów soli. Aby dokładnie wyliczyć, jaka ilość jest potrzebna do stworzenia basenu słonowodnego, można skorzystać ze wzoru:

Pojemność basenu w litrach x 0,003 = Ilość kilogramów soli

Otrzymane w ten sposób zasolenie wody jest niewielkie – waha się pomiędzy 0,2% do 0,5%. Jest to mniej niż w morskiej wodzie czy też w ludzkich łzach, z tego względu taka woda nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków dla ludzkiego organizmu i jest przyjazna dla środowiska.

Kontrola soli i pH

W przypadku basenów słonowodnych należy pamiętać o cotygodniowym kontrolowaniu poziomu zasolenia. Przy jego spadku należy dosypać soli, aby osiągnąć wspomnianą wyżej normę. Od tego bowiem zależy skuteczność dezynfekcji i sprawne działanie elektrolizera. Tu należy podkreślić, że w odróżnieniu do innych środków chemicznych do basenu nie ma potrzeby stałego dozowania soli (jedynie jej uzupełnianie w razie potrzeby).

Konieczne jest także utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH wody – najlepiej, aby wynosiło ono od 6,6 do 7,2. Gdyż im niższe pH, tym więcej powstaje cząsteczek wolnego chloru, co powodować może podrażnienie skóry i błon śluzowych. Z kolei zbyt wysokie pH powoduje wytrącanie się związków wapnia, które mogą zanieczyszczać wodę.

Pomiary za pomocą pasków testowych lub mierników elektrycznych wystarczy wykonywać raz w tygodniu, aby cieszyć się kąpielą w bezpiecznej wodzie.

Sól tańsza niż chlor

Sól do basenu jest znacznie tańsza od dostępnych na rynku środków z chlorem do dezynfekcji basenu. 25-litrowy worek soli kosztuje około 40-50 zł. W przypadku tradycyjnej metody uzdatniania basenów kąpielowych sztucznym chlorem producenci zalecają najpierw przeprowadzenie dezynfekcji szokowej, a następnie podtrzymywanie poziomu chloru za pośrednictwem specjalnych tabletek. Koszt takiego zestawu waha się w granicach 250-300 zł.

Choć trzeba przyznać, że koszty utrzymania basenu słonowodnego są znacznie tańsze, to jednak należy pamiętać, że sól to nie jedyny wydatek. Konieczny jest jeszcze zakup elektrolizera, którego ceny wahają się od 700 do 1500 zł.

Nie dla metali szlachetnych

Basen słonowodny mimo wielu korzyści (nawet prozdrowotnych) posiada jednak poważną wadę. Tej metody uzdatniania wody nie można stosować w zbiornikach posiadających elementy wykonane z metali szlachetnych, ponieważ sól może powodować ich korozję. Najlepiej więc, aby baseny były wykonane z tworzyw sztucznych i stali tytanowej.

Chlorek sodu zdrowia doda

Podsumowując, basen słonowodny to przyjazna dla środowiska naturalnego technologia, która podnosi komfort kąpiących nie tylko ze względu na brak przykrego zapachu, ale przede wszystkim za sprawą antyseptycznych właściwości soli. Zamiast więc szprycować swój basen sztucznymi środkami dezynfekującymi, warto zastanowić się nad prostszym, tańszym i zdrowszym rozwiązaniem.

Przeczytaj inne artykuły z naszego bloga oraz dowiedz się, jak dbać o basen ze słoną wodą.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top