skip to Main Content

Bez wody nie ma życia?

Woda i życie

Postaram się dzisiaj nie lać wody i w prostych, żołnierskich słowach opowiedzieć Wam, dlaczego woda jest taka istotna, jak o niej mówią. Już filozof Tales z Miletu (skądinąd najbardziej znany jako postrach kolejnych pokoleń uczniów nie przepadających za matematyką), powiedział ponoć, iż woda jest „początkiem wszechrzeczy”. Cóż, nie da się ukryć, że życie pochodzi z wody:

woda życieewolucja woda życie

Bez wody życie nie tylko nie ma szans się rozwinąć, ale również trwać. Jak już wspominałem w poprzednim wpisie, w 70% składamy się z wody. Wypełnia ona znaczną część każdej z naszych komórek. To właśnie dzięki wodzie zachodzą wszelkie reakcje na poziomie komórkowym. Jest ona niezbędna także przy procesach na skalę całego organizmu – takich jak trawienie, krążenie czy wydalanie.

Woda i uroda

Woda służy również urodzie. Tym, co decyduje o naszej atrakcyjności (i na co mamy wpływ) jest zgrabna, szczupła sylwetka oraz gładka, jędrna skóra. A to właśnie woda jest „specjalistką” od nawilżania i oczyszczania. Jest jak krem nawilżający, który działa od wewnątrz. W ten sposób odbywa się aż 90% całkowitego nawilżenia skóry. Nawet najlepsze kosmetyki mogą tylko spowolnić parowanie wody ze skóry, ale nie są w stanie nawodnić jej od środka. Nawilżenie skóry sprawia, że jest ona napięta i jędrna, a także wolniej się starzeje (!). Woda wspomaga także odchudzanie – na dwa sposoby. Po pierwsze, ułatwia trawienie. Po drugie – oczyszcza organizm z toksyn (co skądinąd wpływa również na wygląd skóry). Dużo więcej o związkach wody z urodą opowie moja żona Monika w jednym z gościnnych wpisów.

Czysta woda

Ja zalety wody podsumuję nieco częstochowską, niemniej trafną rymowanką, ponoć autorstwa księdza Klimuszki (tego od ziół). Brzmi ona tak: „chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody”. Nic dodać, nic ująć, prawda?

szklanka-wody
Jeśli woda, to jaka? CZYSTA! To znaczy: neutralna chemicznie, czysta mikrobiologicznie, pozbawiona szkodliwych składników. Po prostu – najbardziej zbliżona do tej, która wchodzi w skład naszego ciała. Skąd ją wziąć?  O tym przeczytaj w innych artykułach mojego bloga!

Poznaj alternatywną teorię o życiu bez wody na Treehugger.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top