skip to Main Content

Bez wody nie ma życia?

Woda i życie

Postaram się dzisiaj nie lać wody i w prostych, żołnierskich słowach opowiedzieć Wam, dlaczego woda jest taka istotna, jak o niej mówią. Już filozof Tales z Miletu (skądinąd najbardziej znany jako postrach kolejnych pokoleń uczniów nie przepadających za matematyką), powiedział ponoć, iż woda jest „początkiem wszechrzeczy”. Cóż, nie da się ukryć, że życie pochodzi z wody:

woda życieewolucja woda życie

Bez wody życie nie tylko nie ma szans się rozwinąć, ale również trwać. Jak już wspominałem w poprzednim wpisie, w 70% składamy się z wody. Wypełnia ona znaczną część każdej z naszych komórek. To właśnie dzięki wodzie zachodzą wszelkie reakcje na poziomie komórkowym. Jest ona niezbędna także przy procesach na skalę całego organizmu – takich jak trawienie, krążenie czy wydalanie.

Woda i uroda

Woda służy również urodzie. Tym, co decyduje o naszej atrakcyjności (i na co mamy wpływ) jest zgrabna, szczupła sylwetka oraz gładka, jędrna skóra. A to właśnie woda jest „specjalistką” od nawilżania i oczyszczania. Jest jak krem nawilżający, który działa od wewnątrz. W ten sposób odbywa się aż 90% całkowitego nawilżenia skóry. Nawet najlepsze kosmetyki mogą tylko spowolnić parowanie wody ze skóry, ale nie są w stanie nawodnić jej od środka. Nawilżenie skóry sprawia, że jest ona napięta i jędrna, a także wolniej się starzeje (!). Woda wspomaga także odchudzanie – na dwa sposoby. Po pierwsze, ułatwia trawienie. Po drugie – oczyszcza organizm z toksyn (co skądinąd wpływa również na wygląd skóry). Dużo więcej o związkach wody z urodą opowie moja żona Monika w jednym z gościnnych wpisów.

Czysta woda

Ja zalety wody podsumuję nieco częstochowską, niemniej trafną rymowanką, ponoć autorstwa księdza Klimuszki (tego od ziół). Brzmi ona tak: „chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody”. Nic dodać, nic ująć, prawda?

szklanka-wody
Jeśli woda, to jaka? CZYSTA! To znaczy: neutralna chemicznie, czysta mikrobiologicznie, pozbawiona szkodliwych składników. Po prostu – najbardziej zbliżona do tej, która wchodzi w skład naszego ciała. Skąd ją wziąć?  O tym przeczytaj w innych artykułach mojego bloga!

Poznaj alternatywną teorię o życiu bez wody na Treehugger.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top