skip to Main Content

Brak wody w Szkocji?

brak wodyBrak wody w Szkocji?  Szkocja, znana ze swojej mokrej i wilgotnej pogody, stoi w obliczu kryzysu związanego z brakiem wody w 2022 roku z powodu serii ostrzeżeń Szkockiej Agencji Ochrony Środowiska (SEPA). Wschodnia część Szkocji doświadczyła najsuchszego stycznia od 1940 roku, a następnie niższych niż przeciętne opadów deszczu wiosną i latem. SEPA ostrzegła, że części Fife osiągnęły najwyższy poziom dla niedoboru wody i oczekuje się, że inne części kraju będą musiały zmierzyć się z podobnymi warunkami. Kryzys ten przypisywany jest zmianom klimatycznym i może mieć poważne skutki dla rolnictwa i firm w Szkocji. Scottish Water pracuje nad utrzymaniem publicznych dostaw wody na obszarach dotkniętych kryzysem. Chociaż nie ma planów dotyczących ograniczeń wody dla szkockich domów, sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca.

Między Wschodem a Zachodem

Pomimo reputacji Szkocji jako kraju deszczowego, kraj ten doświadczył ostatnio kilku suchych lat.  W szczególności na wschodzie kraju przez co najmniej sześć miesięcy notowano opady poniżej średniej. Oczekuje się, że zmiany klimatyczne sprawią, że w przyszłości tendencja ta będzie częstsza i bardziej dotkliwa.  Przewiduje się, że lata w Szkocji będą coraz bardziej suche.  Według SEPA, problem polega na tym, że deszcz nie pada „we właściwym miejscu i we właściwym czasie”. Zachodnie wybrzeże otrzymuje jednak częstsze deszcze.

Brak wody a biznes

Niedobór wody jest coraz większym problemem dla wielu branż w Szkocji, szczególnie na obszarach wiejskich.  To właśnie tam zasoby naturalne są niezbędne dla rolnictwa, energetyki wodnej, produkcji whisky, a nawet pól golfowych. Na przykład, proces destylacji whisky wymaga czystej wody jako jednego z trzech kluczowych składników, obok jęczmienia słodowego i drożdży. Jednak to w rolnictwie niedobór wody ma największy wpływ, ponieważ nawadnianie jest najbardziej intensywnym wykorzystaniem wody i odbywa się w porze roku, kiedy wody jest już niewiele. Wschodnie wybrzeże Szkocji, gdzie nawadnianie ziemniaków jest najbardziej rozpowszechnione, zostało szczególnie dotknięte zmniejszonymi opadami. Dlatego ważne jest, aby rolnicy podjęli kroki w celu zapewnienia stałych i obfitych dostaw wody, aby uniknąć zakłóceń.

Brak wody a gospodarstwa domowe

Podczas gdy SEPA monitoruje warunki wodne w Szkocji, to Scottish Water zapewnia usługi wodne i ściekowe. Scottish Water oświadczyła, że nie ma obecnie planów wprowadzenia ograniczeń w zużyciu wody.  Jednakże Scottish Water zachęca mieszkańców do bardziej efektywnego korzystania z wody. Proste czynności, takie jak branie krótszych pryszniców, zakręcanie kranu podczas mycia zębów, mogą pomóc w oszczędzaniu wody. Dodatkowo, używanie konewki zamiast węża ogrodowego i mycie samochodów gąbką może pomóc w oszczędzaniu wody.

Przeczytaj inne artykuły na moim blogu.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top