791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

Czym różnią się wody mineralne i źródlane

Post 3 of 27
Czym różnią się wody mineralne i źródlane

Woda mineralna stała się w potocznym rozumieniu wręcz synonimem wody butelkowanej. W istocie jednak woda musi spełnić określone warunki, by móc być nazwaną mineralną. Jakie? O tym traktuje poniższy artykuł.

Minerały

Minerały to część skorupy ziemskiej. W przyrodzie występują powszechnie
– znanych jest około 2000 minerałów. Mają one różną budowę – część z nich tworzy sole, które zawierają pierwiastki niezbędne dla życia ludzi i zwierząt. Sole te, rozpuszczone w wodzie, dają wodę mineralną. Przynajmniej 30 pierwiastków jest niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wśród nich można wymienić wapń, fosfor, magnez, sód, potas, chlor, siarkę, żelazo, cynk, mangan, jod, chrom, selen, miedź, fluor i inne. Są one często nazywane pierwiastkami życia lub mikroelementami, a ponieważ w wodzie znajdują się dzięki minerałom, są także potocznie nazywane również minerałami. Występują one jednak nie tylko w wodach mineralnych, a również w warzywach i owocach, które na co dzień spożywamy. Czyste wody mineralne stają się coraz większą rzadkością, ponieważ źródła, z których wydobywa się wodę, napełniają się napływającą tam zwykłą wodą powierzchniową i gruntową, która miesza się z oryginalną wodą mineralną.

Wody mineralne

W wodach mineralnych znajdziemy tylko cztery niezbędne dla życia pierwiastki: wapń, sód, potas i magnez. Woda taka tworzy się w szczelinach skorupy ziemskiej, stykając się ze skałami zawierającymi mikroelementy. Nie każda woda głębinowa jest wodą mineralną – do tego potrzebna jest odpowiednia zawartość rozpuszczonych w niej substancji mineralnych. Do 1990 roku w Polsce było 28 wód mineralnych. W późniejszych latach, wskutek złagodzenia normy zawartości pierwiastków, kategoria wód mineralnych powiększyła się 20-krotnie. W 1997 roku zróżnicowano je, dzieląc na wody nisko-, średnio- i wysokozmineralizowane. Prócz wód mineralnych, w sprzedaży są także wody źródlane, zawierające jednak tylko śladowe ilości pożytecznych minerałów.

WNIOSEK

Im więcej minerałów zawiera woda, tym korzystniejszy jest jej wpływ na zdrowie. Jednakże, z racji mieszania się wód głębinowych z wodami powierzchniowymi i gruntowymi, czystość wód mineralnych stopniowo się zmniejsza i stają się one w coraz większym stopniu podobne do zwykłej wody z kranu. Po oczyszczeniu wody kranowej za pomocą domowego filtra osmotycznego, otrzymamy wodę czystszą pod względem chemicznym niż butelkowana woda mineralna.

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK