791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

Dlaczego wody pitne są szkodliwe i kto je zanieczyszcza?

Post 2 of 27
Dlaczego wody pitne są szkodliwe i kto je zanieczyszcza?

Skąd biorą się chemiczne zanieczyszczenia w wodach pitnych? Mają one kilka stałych źródeł. Są nimi przemysł, rolnictwo, transport oraz gospodarstwa domowe.

Największe źródło zanieczyszczeń wód pitnych

Pierwszym i najobfitszym ze źródeł są ścieki przemysłowe, czyli zanieczyszczenia pochodzące z procesu produkcji w fabrykach i zakładach przemysłowych. Są one problemem wszystkich państw uprzemysłowionych, przy czym w Polsce wiąże się z nimi dodatkowy problem: zdarza się, że zakładom i fabrykom bardziej opłaca się płacić kary za wylewanie ścieków do rzek, niż je oczyszczać. Fabryki to jednak nie tylko ścieki – to także pył, wydzielany przez kominy. Jeśli rozłożylibyśmy go równomiernie na powierzchni Polski, jego warstwa miałaby nawet do 9 centymetrów wysokości. Co dzieje się z tym pyłem? Trafia do gruntu i do rzek.

Inne znane źródła zanieczyszczeń

Kolejnym rodzajem zanieczyszczeń są ścieki rolnicze, czyli środki używane
do nawożenia gleby i walki ze szkodnikami. Z tymi ostatnimi rolnicy rozprawiają się za pomocą pestycydów. Te chemikalia są groźne nie tylko dla szkodników, które niszczą rośliny – gryzoni, ślimaków, owadów czy grzybów – ale także dla ludzi. O tym, jak pestycydy dostają się do wody, mówimy szerzej w artykule na temat tych środków.

Następnym winowajcą, odpowiedzialnym za zanieczyszczenie wód, jest transport samochodowy, a w szczególności oleje, które wylewane są do rzek, jak również spaliny, które dostają się do opadów atmosferycznych.

Ludzie także zanieczyszczają wodę

My również nie jesteśmy bez winy. Używane przez nas kosmetyki i środki czystości, takie jak mydła, proszki do prania, żele pod prysznic, środki do czyszczenia i zmywania trafiają bezpośrednio do ścieków, które spływają potem do rzek. Również lekarstwa, których składniki znikają w domowej ubikacji, podążają tą samą drogą do naszych wód. Co więcej, winne są również nasze śmieci – woda, która przepływa przez składowiska odpadów, dociera bez przeszkód do gruntu i rzek.

WNIOSEK

Zanieczyszczenia chemiczne w wodzie pitnej są stałym elementem rzeczywistości w krajach uprzemysłowionych, do których należy Polska. W związku z tym, woda w naszych kranach zawiera dużo związków chemicznych różnego rodzaju. Jedynym sposobem na ich usunięcie jest zastosowanie domowego filtra odwróconej osmozy.

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK