791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

Ultrafiolet (UV) w filtracji wody

Ultrafioletowe  lampy stosowane do uzdatniania wody generują światło UVC, które ma działanie bakteriobójcze o znacznie większym natężeniu niż światło słoneczne. Niemal wszystkie lampy UV wytwarzają światło o długości fali skupionej wokół 254 nanometrów, korzystając ze skuteczności tego pasma w zabijaniu bakterii. Większość systemów oczyszczania wody wykorzystujących lampy UV, są częścią systemu w którym stosowane są także inne metody filtracji, ponieważ światło UV zabija tylko bakterie, wirusy, pleśń, glony, grzyby oraz cysty takie jak Giardia lub Crtpytosporidium. Lamy UV ogólnie nie wpływają na chlor, metale ciężkie, lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia chemiczne. Niemniej jednak, jest to najbardziej efektywne finansowo rozwiązanie dla mieszkańców którzy chcą wyeliminować wiele zanieczyszczeń pochodzenia biologicznego z ich źródła wody. Ostatnie badania i testy pokazują, że światło UV może być także skuteczne w niszczeniu niektóry lotnych związków organicznych. Nie jest to jednak rekomendowane rozwiązanie w celu stricte usunięcia tych zanieczyszczeń.

Uzdatnianie wody z wykorzystaniem lamp UV oferuje szereg innych benefitów w porównaniu do innych metod niszczenia biologicznych zanieczyszczeń. Najważniejszym z nich jest to, że nie wprowadza do wody (nie tworzy ich) nowych substancji chemicznych, nie pozostawia półproduktów i nie wpływa na smak, kwasowość (pH) i na inne właściwości wody. Dodatkowo, poza produkcją nieszkodliwej wody do picia, nie wpływa negatywnie na hydraulikę ani na system ścieków. Filtr UV jest stosunkowo tani do zainstalowania a jego utrzymanie nie wymaga specjalnego treningu.

Jak to działa

Oczyszczanie wody z wykorzystaniem źródła światła UV (lampy), które jest zamknięte w ochronnej obudowie (zwykle kwarcowej). Lampa jest zamontowana w taki sposób, aby przepływająca woda była wystawiona na działanie promieni UVC. Gdy szkodliwe mikroby są wystawione na działanie tych promieni, ich kwas nukleinowy wchłania je, co w następstwie powoduje zniszczenie ich struktury DNA. Komórka zostaje w ten sposób wysterylizowana i nie może się już dalej reprodukować. Taką komórkę uważa się za martwą i nie stanowiącą zagrożenia.

Zastosowanie

Uzdatnianie za pomocą ultrafioletu jest świetnym rozwiązaniem eliminującym biologiczne skażenie z wody kranowej która spożywamy. Niezależnie czy korzystasz z wody miejskiej, czy masz własne źródło wody takie jak studnia lub jezioro – celem filtrów UV jest wyłącznie zabicie szkodliwych zanieczyszczeń biologicznych. Filtr ten powinien być zawsze stosowany w połączeniu z innymi metodami filtracji, takimi jak węgiel aktywny i odwrócona osmoza które usuną z wody pozostałe zanieczyszczenia.

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK