skip to Main Content

Filtry dzbankowe: jaki filtr do wody wybrać?

Filtr dzbankowy czy osmoza ?

Jaki filtr do wody? – z takim pytaniem spotykamy się dość często. Z racji, że filtrów do wody jest bardzo wiele, to postanowiliśmy w pierwszej kolejności przyjrzeć się dokładnie wkładom do popularnych dzbanków filtrujących. Pod naszą lupę trafiły owalne wkłady popularnych marek, stosowane do poprawienia jakości wody z sieci wodociągowej.

Filtr do wody – BRITA MAXTRA

Firma Brita proponuje do swoich dzbanków wkłady MAXTRA, które składają się z trzech warstw filtracyjnych. Pierwszą z nich stanowi drobna siatka zatrzymująca duże zanieczyszczenia jak np. piasek czy rdza. Następnie filtr składa się z perełek wymiennika jonowego, których zadaniem jest redukcja takich metali jak ołów i miedź oraz powstawania kamienia. Dopełnienie wkładu stanowią mikroperełki węgla aktywnego, które są wytwarzane z łupin orzechów kokosowych. Zatrzymują one chlor i redukują występowanie śladowych zanieczyszczeń, takich jak niektóre herbicydy, pestycydy i substancje farmaceutyczne.

W naszym artykule postanowiliśmy oprzeć się na ocenach internautów- użytkowników zebranych na portalu Ceneo.  Pozwolą one nam odpowiedzieć na pytanie, jaki filtr do wody wybrać. Wkłady Maxtra zdobyły wiele pochwał i uzyskały wysoką ocenę – aż 4,8 ze zgromadzonych 2870 opinii.

Cena jednostkowa wkładu za zaczynają się od 16 zł (w oparciu o portal Ceneo). W wielopakach nieco tylko taniej, bo po 14,50 zł za sztukę.

Filtr do wody – AQUAPHOR MAXFOR+

W podobnej cenie wkłady oferuje firma Aquaphor, do której należą m.in. wkłady do dzbanków MAXFOR. Ich cena jednostkowa to 15 zł, ale w wielopaku można zapłacić za nie nawet po 9-10 zł/sztuka. Jak zapewnia producent, filtry redukują twardość wody, ale też usuwają chlor, metale ciężkie, żelazo, pestycydy i związki chemiczne. Wkłady zawierają opatentowane jonowymienne włókno Aqualen, które ma nieodwracalnie wiązać jony metali ciężkich, w tym ołów, żelazo, rtęć i izotopy radioaktywne. Jak zapewnia producent, powierzchnia włókna jest 33 razy większa niż standardowe materiały tego typu stosowane w filtrach do wody. Drugą warstwę stanowi natomiast drobny węgiel aktywny o wysokiej gęstości.

Filtry te otrzymały w dużej mierze pozytywne opinie – na portalu Ceneo była to ocena 4,7. Jednak trzeba przyznać, że cieszą się one mniejszą popularnością – bo na ich temat wypowiedziało się „tylko” 425 osób.

Filtr do wody – DAFI UNIMAX

Filtr do wody DAFI UNIMAX podobnie jak pozostałe filtry posiada w sobie mieszankę węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej oraz siateczkę filtrującą. Jak zapewnia producent, Unimax znacznie redukuje twardość wody i zawartość metali ciężkich.  Dodatkowo obniża ilość związków chloru oraz innych substancji, które mogą wpłynąć na właściwości fizyczne wody.

Filtr Unimax na stronie producenta można zakupić za 16,99 zł. Jednak na portalu Ceneo znaleźliśmy oferty nawet o połowę tańsze (za 1 sztukę – 9 zł, w wielopaku po 7 zł/sztuka). Z tego też względu w wielu sklepach oferowane są jako tzw. zamienniki do droższych konkurencyjnych wkładów.

Opinie osób korzystających z filtrów są również pozytywne. Na portalu Ceneo wkład uzyskał średnią ocenę 4,8 z 1075 opinii użytkowników.

Filtr do wody – BWT SOFT FILTRED WATER EXTRA

Najmniej znana marka wkładów do dzbanków filtracyjnych i zarazem najdroższa (1 wkład kosztuje ok. 44 zł). Producent – firma BTW – niestety nie informuje na swojej stronie internetowej, z jakimi warstwami filtracyjnymi mamy do czynienia w przypadku tych wkładów. Jedynie otrzymujemy informację, że filtracja jest wielokrotna. Marka ta redukuje chlor, kamień, metale ciężkie, substancje organiczne oraz cząstki stałe większe niż 200 μm. Sprzedaż filtrów jest prowadzona przez trzech partnerów, z tego pewnie powodu na stronie Ceneo te produkty nie figurują.

Podsumowanie

Jaki filtr do wody

 

Wszystkie opisywane filtry, poza wkładami marki BWT, zbudowane są w podobny sposób. Węgiel aktywny i wymiennik jonowy (w różnych postaciach) są odpowiedzialne za polepszenie właściwości fizycznych wody, jak również redukcje twardości wody i niektórych zanieczyszczeń. Jaki filtr do wody wybrać? To zależy od preferencji. Jak wynika z naszych obserwacji, filtr Maxtra jest najbardziej popularnym wkładem, o czym świadczy wysoka ilość ocen na portalu Ceneo. Z kolei UNIMAX to najtańsza oferta na rynku, wkład ten jednak nie odbiega w ocenach internautów od innych droższych produktów tego typu.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top