skip to Main Content

Gdzie można pić wodę z toalety?

woda z toaletyCzy i gdzie można pić wodę z toalety? Aktywizm ekologiczny nabiera tempa na całym świecie, a wielu działaczy szerzy świadomość na temat znaczenia recyklingu i ponownego wykorzystania odpadów dla poprawy stanu przyrody. Jednym z takich przykładów jest belgijska restauracja Gust’eaux w Kuurne.  Gust’eaux chce być częścią tych kampanii ekologicznych, serwując swoim klientom wodę pitną z recyklingu za darmo. Woda pochodzi z toalet i zlewów, ale jest przekształcana przez szczegółową, pięciostopniową technologię filtracji.  Dzięki temu woda jest czysta i bezpieczna do picia.

Proces

Najpierw technologia oczyszcza wodę chemicznie przy użyciu nawozu roślinnego. Następnie część wody jest mieszana z nagromadzoną wodą deszczową, podczas gdy pozostała część przechodzi przez rygorystyczny proces oczyszczania. Efektem końcowym jest woda ściekowa.  Nadaje się do picia i ma zupełnie inną konsystencję i smak niż woda z kranu. Restauracja wykorzystuje wodę z recyklingu do różnych celów.  Oferuje darmową wodę pitną, przygotowuje kawę, a nawet podobno warzy piwo.

Stara / Nowa Technologia

Dla tych, którzy mogą się wahać co do pomysłu picia ścieków, ważne jest, aby zauważyć, że ta innowacyjna technologia jest już w użyciu.  Dostarcza ona wodę pitną do odległych społeczności i osad na całym świecie. Co prawda w Europie pomysł ten jest jeszcze stosunkowo nowy, ale ma on potencjał, by stać się game-changerem. Dotyczy to ochrony wody i zrównoważonego rozwoju środowiska.

Słowo od Grety

Jak powiedziała Greta Thunberg w swoim wykładzie TED z 2018 roku, „Nie możemy uratować świata grając według zasad, ponieważ zasady muszą zostać zmienione. Wszystko musi się zmienić i musi się to zacząć dzisiaj”. Działania restauracji Gust’eaux i innych aktywistów ekologicznych pokazują, że zmiana jest możliwa.  Zaczyna się od małych kroków, takich jak recykling i ponowne wykorzystanie odpadów.

Dowiedz się więcej, dlaczego recykling wody jest ważny.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top