skip to Main Content

Ile wody wypić podczas ćwiczeń?

Ile wody wypić podczas ćwiczeń?Nasz organizm potrzebuje wody do codziennego funkcjonowania. Pomaga ona regulować temperaturę ciała, transportować składniki odżywcze, usuwać zbędne produkty przemiany materii, trawić pokarm i wzmacniać stawy. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie jest więc bardzo ważne. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo i szybko można się odwodnić. Zwłaszcza podczas ćwiczeń lub aktywności fizycznej jesteśmy narażeni na szybką utratę wody z naszego organizmu. Poznaj, ile wody wypić podczas ćwiczeń.

Co powoduje, że się pocisz?

Kiedy ćwiczysz lub angażujesz się w jakąkolwiek aktywność fizyczną, temperatura twojego ciała wzrasta. Aby pozbyć się tego dodatkowego ciepła, organizm wydziela pot. To naturalna reakcja, która pozwala schłodzić nasze ciało. Pot składa się z elektrolitów (takich jak sód) i – w przeważającej mierze – z wody. Dlatego też ćwicząc, tracimy dużą ilość tego cennego płynu, który powinniśmy uzupełnić.

Z jakich innych powodów tracimy wodę podczas intensywnych ćwiczeń?

Większość z nas wie, że pocenie się prowadzi do utraty wody w organizmie. Ale poza wydzielaniem potu osoby aktywne fizycznie tracą wodę również w inny sposób, tj:

  • utrata płynów podczas oddychania, oddawania moczu,
  • utraty wody z kałem na skutek stosowania diety wysokobłonnikowej,
  • zwiększenie podaży wody podczas trawienia i wydalania białka w przypadku diet

Zazwyczaj ilość ta jest nieistotna, ale może stać się ważna, jeśli sportowiec spożywa mniej płynów w celach treningowych.

Jak odwodnienie wpływa na organizm podczas aktywności fizycznej?

Choć każdy wie, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, to niewielu z nas zdaje sobie sprawę, w jakim stopniu odpowiednie nawodnienie wpływa na działanie organizmu podczas aktywności fizycznej. W przypadku poważnego odwodnienia mogą wystąpić następujące problemy:

  • Upośledzenie zdolności umysłowych i negatywny wpływ na pamięć krótkotrwałą, nastrój, zdolności motoryczne wzroku i zdolności arytmetyczne.
  • Problemy w wykonywaniu ćwiczeń i innych czynności fizycznych.
  • Nierównomierna praca serca, wydzielanie potu i zaburzenia termoregulacji.

Ile wody należy pić podczas ćwiczeń i aktywności fizycznej?

Zapotrzebowanie na płyny jest kwestią indywidualną. Rodzaj aktywności fizycznej, czas jej trwania i intensywność, tempo przemiany materii, wilgotność i temperatura otoczenia, poziom sprawności fizycznej itp. mają wpływ na to, ile wody możemy potrzebować.

Poniżej podajemy kilka ogólnych wskazówek, które pozwolą nam uniknąć odwodnienia podczas aktywności fizycznej:

  • Przed ćwiczeniami – wypij około 500-600 ml wody co najmniej 4 godziny przed ćwiczeniem/ uprawianiem sportu. Dodatkowo wypij 250-350 ml wody na około 10-15 minut przed ćwiczeniami.
  • Podczas ćwiczeń – w przypadku trwających krócej niż godzinę – należy pić 100-250 ml wody co 15-20 minut. Jeśli ćwiczysz dłużej niż godzinę, pij 100-250 ml napoju sportowego (zawierającego elektrolity i węglowodany) co 15-20 minut.
  • Po ćwiczeniach – na każdy kg wagi utracony podczas intensywnych ćwiczeń należy wypić 1,2-1,5l napoju dla sportowców lub wody. Aby dokładnie ustalić ilość wody do spożycia, profesjonalni sportowcy ważą się przed i po treningu.

Równie ważne jest, aby nie pić zbyt dużo płynów (więcej niż 1l w ciągu godziny) podczas ćwiczeń, ponieważ nadmierne nawodnienie może również spowodować negatywne skutki.

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu i sporcie.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top