Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet. Według firmy, urządzenie mogłoby zapewnić milionom gospodarstw domowych w krajach rozwijających się czystą wodę pitną. System wykorzystuje zaawansowaną technologię ultrafioletową do usuwania wirusów i bakterii. Zawiera filtr, który wymaga płukania zaledwie kilka razy w roku. Urządzenie jest lekkie, zużywa zaledwie 4 waty energii elektrycznej i oczyszcza wodę przy minimalnych kosztach (1L za 0,01 USD). Użytkownicy po prostu podłączają urządzenie do dzbanka (lub innego pojemnika) za pomocą rury i naciskają przycisk.
Startup potrzebuje finansowania
Alumor stara się o 1 mln USD na dopracowanie urządzenia. Proces ten będzie obejmował zwiększenie wydajności oczyszczania z 1 do 2 litrów na minutę oraz produkcję pierwszej serii urządzeń. Firma zamierza sprzedawać urządzenia po kosztach za pośrednictwem organizacji non-profit. Źródło Miriam pozwala uniknąć problemów, z którymi borykają się inne systemy oczyszczania wody w krajach rozwijających się. Problemy te zazwyczaj obejmują potrzebę profesjonalnego wsparcia technicznego, części zamiennych oraz akcesoriów/materiałów takich jak chlor. Te ostatnie nie zawsze są łatwe do znalezienia.
Rynek docelowy 250 mln
Potencjalny rynek docelowy szacowany jest na 250 milionów gospodarstw domowych. Brak dostępu do filtrowanej i bezpiecznej wody jest istotnym problemem, szczególnie w krajach rozwijających się. Znaczna część ludności świata, głównie na obszarach wiejskich, nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Sytuację pogarsza fakt, że źródła wody w wielu krajach rozwijających się są często zanieczyszczone. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Ponadto istnieją inne negatywne skutki braku filtrowanej i bezpiecznej wody. Na przykład kobiety i dzieci, które często odpowiadają za zbieranie wody w wielu społeczeństwach i muszą pokonywać duże odległości w celu zdobycia wody. Może to ograniczać ich zdolność do wykonywania innych czynności, takich jak edukacja i generowanie dochodów. Brak dostępu do czystej wody prowadzi również do zmniejszenia wydajności rolnictwa, a w konsekwencji do niedoborów żywności. Wreszcie, zmiana klimatu przyczyniła się do kryzysu wodnego w wielu regionach, a susze i ekstremalne zjawiska pogodowe powodują niedobór wody na wielu obszarach. W rezultacie dostęp do czystej wody stał się poważnym globalnym wyzwaniem, które wymaga pilnej uwagi i inwestycji.
Poznaj nową rewolucyjną technologię opracowaną przez naukowców z ETH Zurich.