skip to Main Content

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

ultrafiolet woda
H2O: Ready wyprodukowany przez Alumor

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy, urządzenie mogłoby zapewnić milionom gospodarstw domowych w krajach rozwijających się czystą wodę pitną. System wykorzystuje zaawansowaną technologię ultrafioletową do usuwania wirusów i bakterii.  Zawiera filtr, który wymaga płukania zaledwie kilka razy w roku. Urządzenie jest lekkie, zużywa zaledwie 4 waty energii elektrycznej i oczyszcza wodę przy minimalnych kosztach (1L za 0,01 USD). Użytkownicy po prostu podłączają urządzenie do dzbanka (lub innego pojemnika) za pomocą rury i naciskają przycisk.

Startup potrzebuje finansowania

ultrafiolet woda
Ofri Orgad, współzałożycielka Alumor, z H2O – Ready

Alumor stara się o 1 mln USD na dopracowanie urządzenia.  Proces ten będzie obejmował zwiększenie wydajności oczyszczania z 1 do 2 litrów na minutę oraz produkcję pierwszej serii urządzeń. Firma zamierza sprzedawać urządzenia po kosztach za pośrednictwem organizacji non-profit.  Źródło Miriam pozwala uniknąć problemów, z którymi borykają się inne systemy oczyszczania wody w krajach rozwijających się.  Problemy te zazwyczaj obejmują potrzebę profesjonalnego wsparcia technicznego, części zamiennych oraz akcesoriów/materiałów takich jak chlor.  Te ostatnie nie zawsze są łatwe do znalezienia.

Rynek docelowy 250 mln

ultrafioletowy oczyszczacz wodyPotencjalny rynek docelowy szacowany jest na 250 milionów gospodarstw domowych.  Brak dostępu do filtrowanej i bezpiecznej wody jest istotnym problemem, szczególnie w krajach rozwijających się. Znaczna część ludności świata, głównie na obszarach wiejskich, nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Sytuację pogarsza fakt, że źródła wody w wielu krajach rozwijających się są często zanieczyszczone.  Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Ponadto istnieją inne negatywne skutki braku filtrowanej i bezpiecznej wody. Na przykład kobiety i dzieci, które często odpowiadają za zbieranie wody w wielu społeczeństwach i  muszą pokonywać duże odległości w celu zdobycia wody.  Może to ograniczać ich zdolność do wykonywania innych czynności, takich jak edukacja i generowanie dochodów. Brak dostępu do czystej wody prowadzi również do zmniejszenia wydajności rolnictwa, a w konsekwencji do niedoborów żywności.  Wreszcie, zmiana klimatu przyczyniła się do kryzysu wodnego w wielu regionach, a susze i ekstremalne zjawiska pogodowe powodują niedobór wody na wielu obszarach.  W rezultacie dostęp do czystej wody stał się poważnym globalnym wyzwaniem, które wymaga pilnej uwagi i inwestycji.

Poznaj nową rewolucyjną technologię opracowaną przez naukowców z ETH Zurich.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top