skip to Main Content

Jak działa generator wody atmosferycznej?

generator wody atmosferycznejWoda z powietrza? To brzmi jak fantastyka naukowa. Nic jednak bardziej mylnego.  Generator wody atmosferycznej jest w stanie pozyskać wilgoć z powietrza i dzięki nowoczesnej technologii zamienić ją w wodę pitną. Jest to rewolucyjne rozwiązanie, które może być odpowiedzią na rosnące problemy wyczerpujących się zasobów wody i ich skażenia. Z nowoczesnej technologii mogą skorzystać nie tylko kraje z dużymi deficytami wody, ale od niedawna także przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe.

Dla kogo jest generator wody atmosferycznej?

Na świecie aż miliard ludzi jest pozbawionych dostępu do wody pitnej. Głównie na terenach Afryki i Australii, które posiadają skrajnie suchy klimat i są ubogie w wody powierzchniowe, problem ten zbiera śmiertelne żniwo. Stąd też firmy technologiczne podjęły trud nad zaprojektowaniem nowych rozwiązań dotyczących pozyskiwania wody. Obok odsalania wody morskiej i kopania studni –  to właśnie generator wody atmosferycznej stał się obiecującą technologią zapewniającą dostęp do nieograniczonych zasobów naturalnych. Po strategicznych projektach w krajach zmagających się z suszą lub dotkniętych klęskami żywiołowymi, producenci myślą o komercyjnych klientach. Z myślą o firmach i o gospodarstwach domowych zaczęły powstawać kompaktowe maszyny do pozyskiwania wody z powietrza.

Generator wody atmosferycznej: metoda działania

Generator pobiera powietrze pełne wilgoci, które przechodzi przez elektromagnetyczny filtr powietrza.  Następnie przechodzi przez schłodzone wężownice, powodujące jego kondesację (czyli skraplanie). Ponieważ woda jest pozyskiwana wprost z atmosfery, posiada liczne zanieczyszczenia: kurz, bakterie i inne cząsteczki zawieszone w powietrzu. Dlatego po etapie skraplania woda poddawana jest wieloetapowej filtracji. Wśród wykorzystywanych metod należy choćby wymienić filtrację osadów, węgiel aktywny oraz lampy bakteriobójcze UV. Produktem finalnym generatora jest czysta i bezpieczna woda, zebrana w specjalnym zbiorniku. Na tym jednak nie kończą się zalety tego urządzenia, ponieważ skutkiem ubocznym całego procesu jest (uwaga!) czyste powietrze wewnątrz pomieszczenia, w którym ustawiony jest generator.

Ile potrzebuje energii generator wody atmosferycznej?

Urządzenie pod kątem wymagań technicznych posiada same zalety. Po pierwsze zupełnie nie potrzebuje podłączenia do sieci wodociągowej czy innego źródła wody (studni, jeziora). Z tego względu można je ustawić w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie miał ono dostęp do energii elektrycznej. Niektóre dostępne na rynku generatory zużywają już od 250 Wh/litr wody. Producenci jednak już myślą o cięciu kosztów związanych z eksploatacją energii elektrycznej. Pojawiają się na rynku generatory zasilane energią z odnawialnych źródeł. Jednym z takich urządzeń jest 60-kilogramowa maszyna wyprodukowana przez firmę EcoloBlue Water – EB 30ME Solar Kit, która do produkcji wody wykorzystuje promienie słoneczne (albo alternatywnie akumulatory). Dziennie jest w stanie wyprodukować od 4 do 11 litrów wody, w zależności od wilgotności (przynajmniej 40 proc.) i nasłonecznienia.

Cena generatora wody atmosferycznej

Mimo tych wielu zalet maszyna posiada jedną poważną wadę, która może zniechęcić potencjalnych zainteresowanych. Generator wody atmosferycznej to nie jest mały wydatek! Ceny powyżej opisywanego urządzenia rozpoczynają się od 13 tys. zł.  Może to być dla wielu barierą finansową nie do przeskoczenia. Sam zakup nie wyczerpuje jednak wszystkich kosztów, ponieważ generator wymaga odpowiedniej konserwacji i co półrocznej wymiany filtrów. Ta kosztowna inwestycja w wodę może być z perspektywy czasowej opłacalna finansowo i zdrowotnie. Odpowiednio konserwowane urządzenie– według szacunkowych danych producenta – może służyć co najmniej 10 lat. Przy rosnących cenach za pobór z sieci wodociągowej, dostęp do „darmowych” zasobów czystej i bezpiecznej wody może okazać się wyjątkowo korzystny.

Analitycy rynkowi twierdzą, że branża atmosferycznych generatorów wody będzie prężnie się rozwijać (około 30 procent w skali roku).  Wiąże się to z rosnącym problemem z niedostatkiem wody pitnej i jej wątpliwą jakością. Nie można więc wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości generatory wody atmosferycznej mogą się stać powszechnym wyposażeniem kuchni jak zmywarka czy kuchenka.

Dowiedz się, jak naukowcy z MIT odsalają wodę morską za pomocą jednego przycisku. 

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top