skip to Main Content

Jak zamontować filtr do wody (RO)?

zamontować filtr do wodyMontaż systemu odwróconej osmozy nie wymaga szczególnie wybitnych umiejętności w zakresie hydrauliki. Jeżeli masz podstawową wiedzę w tym zakresie, zadanie to powinno zająć Ci chwilę. Jeżeli jednak nie czujesz się w tym zakresie kompetentny, radzimy skorzystać z pomocy odpowiednich specjalistów. Być może firma, u której zamówiłeś oczyszczacz wody, świadczy również usługi w zakresie montażu urządzenia.  Poznaj, jak zamontować filtr do wody.

Jak zamontować filtr do wody – system odwróconej osmozy?

System odwróconej osmozy, który cieszy się wielką popularnością z uwagi na efekt – krystalicznie czystą wodę, jest urządzeniem podpinanym punktowo. Najczęściej do tego wybieranym miejscem jest kran w kuchni, ponieważ tam domownicy czerpią wodę do celów konsumpcyjnych. Jednakże RO może być filtrem punktowym również pod prysznic, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Każde takie urządzenie jest zaopatrzone w instrukcję, która pomoże Ci odpowiednio zainstalować system RO w swojej kuchni. My krok po kroku wyjaśniamy, jak zamontować filtr do wody. Nasz artykuł ma jedynie charakter poglądowy i nie należy traktować go jako instrukcji producenta urządzenia.

Zanim jednak przystąpisz do montażu systemu odwróconej osmozy, sprawdź, czy Twoja instalacja posiada odpowiednie warunki techniczne, a więc temperaturę roboczą od 4 do 30 stopni Celsjusza oraz robocze ciśnienie wody w instalacji mieszczące się w zakresie od 3 do 6 bar.

Krok po kroku: montaż

  • Zamknij główny zawór wody zimnej. Następnie spuść ciśnienie z układu poprzez otworzenie kurka baterii, po czym go zamknij.
  • Wmontuj przyłącze adaptacyjne wraz z wkręconym zaworem odcinającym w instalację wody zimnej.
  • Pamiętaj, aby wszystkie połączenia uszczelniać taśmą teflonową.
  • Przy pomocy wężyka podłącz zawór odcinający do wejścia na system RO.
  • Podłącz system RO do kanalizacji sanitarnej poprzez połączenie ogranicznika przepływu filtra z rurą odpływową zlewu.
  • Na zbiornik na wodę nakręć zawór, uszczelniając połączenie taśmą teflonową. Zawór należy pozostawić w pozycji zamkniętej. Ciśnienie powietrza w pustym zbiorniku powinno wynosić od 0,4 do 0,6 bar. Aby sprawdzić jego poziom, użyj manometru. W zależności od wyniku albo uzupełnij zbiornik powietrzem z kompresora, albo upuść ciśnienie.
  • Kran do RO zamontuj na blacie we wcześniej wywierconym otworze, a następnie do niego podłącz wężyk.

Krok po kroku: płukanie system odwróconej osmozy

  • Wsuń wstępne wkłady filtracyjne do pierwszej i drugiej obudowy. Przystąp do ich płukania. W tym celu odłącz wężyk wychodzący z trzeciej obudowy wkładu od zaworu 4-drożnego. Przygotuj naczynie, do którego będzie odprowadzana woda i włóż do niego wężyk. Odkręć zawór odcinający i przepuść przez dwa filtry ponad 5 litrów wody.
  • Po zakończonym płukaniu zamknij zawór odcinający. Teraz dopiero zamontuj wkład filtracji końcowej. Zamknij korpus do całości systemu RO, a wcześniej wypięty wężyk ponownie podłącz do zaworu 4-drożnego.
  • Kolejnym krokiem będzie instalacja membrany osmotycznej w specjalnej obudowie. Pamiętaj, że przed montażem należy membranę moczyć przez 2 godziny.
  • Otwórz dopływ wody i ustaw zawór kranu do systemu RO w pozycji otwartej na około pół godziny. Następnie otwórz zawór zbiornika i zamknij zawór kranu.
  • Pozostaw system do napełnienia zbiornika (może to trwać ok. 1,5 do 3 godziny w zależności od ciśnienia wody). Gdy zbiornik będzie pełny, otwórz zawór kranu i spuść całą wodę. Następnie powtórz tę czynność dwukrotnie.

Na tym kończy się prawidłowe zamontowanie filtra do wody – systemu odwróconej osmozy. Po wykonaniu całej procedury można ugasić pragnienie szklanką czystej i zdrowej wody.

Przeczytaj inne artykuły z naszego bloga oraz zobacz film, jak zamontować filtr do wody (RO).

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top