skip to Main Content

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu? (1)

Oszczędzanie wody staje się koniecznością. Ekolodzy biją na alarm, że wyczerpują się światowe zapasy słodkiej wody. Dlatego już dziś warto wprowadzić w swoich domach dobre nawyki, które w przyszłości uchronią nas przed ekologiczną katastrofą. Oszczędzanie wody ma też jeszcze inny pozytywny aspekt – niższe domowe rachunki. W świecie galopującej inflacji warto pomyśleć o tym, że oszczędzanie wody jest równoznaczne z oszczędzaniem pieniędzy. Poznaj, jak skutecznie oszczędzać wodę.

Oto nasze rady dotyczące obniżenia zużycia wody w gospodarstwach domowych:

1. Zakręcajmy wodę

oszczędzać wodęNajczęściej marnotrawimy wodę przez swoją nieuwagę. Nie zakręcamy kranu w trakcie mycia zębów, golenia czy podlewania kwiatów.  Skutkuje to tym, że ogromna ilość wody ląduje zupełnie niepotrzebnie w kanalizacji. Wystarczy nieco więcej uwagi, aby wodę odkręcać tylko wtedy, gdy jej rzeczywiście potrzebujemy.

2. Zamiast kąpieli szybki prysznic

Prawdą jest, że najwięcej wody tracimy w łazience. Najprostszym sposobem na oszczędzanie wody podczas dbania o codzienną higienę jest rezygnacja z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Pozwoli to nam oszczędzić dwukrotnie (albo nawet trzykrotnie) więcej wody podczas jednego mycia,  Co więcej, uzyskamy ten sam efekt higieniczny.

3. Ekologiczne zmywarki i pralki

Aż 70 litrów wody może pochłonąć ręczne zmywanie zlewu pełnego brudnych naczyń. Przy czym do umycia tej samej ilości talerzy, kubków i sztućców ekologiczna zmywarka zużyje zaledwie 6 litrów wody. Obecne na rynku urządzenia są wyposażone w inteligentne systemy, które sprawiają, że zużywają one tylko tyle wody, ile jest to absolutnie konieczne. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku energooszczędnych pralek (o wysokiej klasie A+, A++, A+++). Liczne programy w tych urządzeniach pozwalają dostosować ilość potrzebnej wody do stopnia zabrudzeń oraz rodzaju tkanin.  Wykluczy to niepotrzebne zużycie wody.

4. Ekonomiczne mycie ręczne

Co zrobić, gdy w domu nie mamy zmywarki, a chcemy oszczędzić wodę? Bardzo ważne jest, aby nie myć naczyń pod bieżącym strumieniem wody, ponieważ w ten sposób zużywamy jej więcej niż jest to konieczne. Warto wykorzystywać obie komory zlewozmywaka, zalewając je wodą – w jednej należy myć naczynia gąbką z dodatkiem płynu, a w drugiej opłukiwać z piany i zabrudzeń. Tym sposobem wykorzystamy wielokrotnie zgromadzoną w komorach wodę.

5. Woda z suszarki do prania – czy do czegoś się przyda?

Wiele osób, które posiada w domu suszarkę do prania, po zakończonym cyklu jej pracy wylewa do kanalizacji płyn nagromadzony w specjalnym zbiorniku. Jest to błąd. Efektem ubocznym procesu suszenia jest bowiem woda destylowana, którą możemy z powodzeniem wykorzystać do prasowania, wlewając ją do żelazka lub parowego prasowacza do ubrań.

Dalsze rady w kolejnym artykule.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top