skip to Main Content

Jakie są alternatywy dla wody butelkowanej?

alternatywy dla wody butelkowanejW sklepie spożywczym półtora litrowa butelka wody mineralnej kosztuje ok. 2-3 zł. Wydaje się więc to niewielki koszt, ale wbrew pozorom zakup takich plastikowych butelek na dłuższą metę jest zwyczajnie nieopłacalny. Obecnie na rynku dostępne są bowiem produkty, które być może są droższe od pojedynczej butelki, ale w ostatecznym rozrachunku przynoszą o wiele więcej korzyści dla portfela i także dla środowiska naturalnego. O tym, jakie są alternatywy dla wody butelkowanej, przeczytasz w niniejszym artykule.

Na dłuższą metę po prostu się nie opłaca

Na początek trochę matematyki: jednorazowy zakup półtora litrowej wody mineralnej – jak już wspominaliśmy – to koszt kilku złotych. W skali całego roku za butelkowane wody trzeba będzie zapłacić w granicach 1000 zł (założenie: 1 butelka dziennie). Jednak, co należy zaznaczyć, półtora litra to zdecydowanie za mało, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na płyny dorosłego człowieka.  Norma ta wynosi 2,5 litra a w czasie upałów jeszcze więcej. Woda butelkowana ma jeszcze jeden minus.  Jest to  opakowanie plastikowe, które stanowi olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego, a przez to i dla nas samych.

Butelka butelce nierówna

Nic więc dziwnego, że butelka filtrująca stała się popularną alternatywą dla wody butelkowanej. Jej cena z dwoma wkładami filtrującymi zawierającymi węgiel aktywny kosztuje około 35 zł. Pojedynczy wkład jest w stanie przefiltrować około 150 litrów wody miesięcznie.  To zdecydowanie wystarcza na całkowite pokrycie zapotrzebowania na wodę dorosłego człowieka. Tymczasem koszt zakupu butelkowanej wody mineralnej na okres 2 miesięcy byłby aż pięć razy większy. Wielkim atutem butelek filtrujących jest to, że są wielorazowego użytku – po miesiącu należy wymienić wkład na nowy (jego cena to 15 zł), aby dalej cieszyć się zdrową i bezpieczną wodą. Butelkę filtrującą można napełniać wszędzie tam, gdzie jest dostęp do wody kranowej z sieci wodociągowej, co jest samo w sobie sporym ułatwieniem.

Filtr w kuchni w zastępstwie plastikowej butelki wody

Butelka filtrująca to nie jedyna alternatywa dla wody butelkowanej. Tę samą funkcję spełnia – pokrewny dla niej produkt, ale o większych rozmiarach – dzbanek filtrujący. Wkład oparty również na węglu aktywnym (i uzupełniony o wymiennik jonowymienny) można użytkować przez okres 4 tygodni.  W tym czasie otrzymamy około 150 litrów przefiltrowanej wody.

Filtry kuchenne instalowane na kranie lub pod zlewozmywakiem to również świetna alternatywa dla wody butelkowanej. Zwłaszcza system odwróconej osmozy jest tu najbardziej efektywną technologią oczyszczania wody, zapewniającą jej krystalicznie czystą postać. Co prawda chcąc posiadać profesjonalny filtr do wody, należy liczyć się z kosztami. Jednak nie zapominajmy, że to jednorazowa inwestycja, która zapewni nam dostęp do czystej i bezpiecznej wody przez wiele lat. Skoro koszt zakupu całorocznego zapasu butelek wody mineralnej to około 1000 zł, to w takiej sumie powinniśmy zmieścić się z zakupem filtra, który będzie nam służył zdecydowanie dłużej.

Filtra kuchennego nie spakujesz do plecaka, ale…

Wielu zauważy, że taka alternatywa dla wody butelkowanej posiada jeden spory mankament. Dzbanka filtrującego czy filtra kuchennego nie da się z różnych względów wziąć w podróż. Jest jednak i na to rozwiązanie – proste i ekologiczne. Przefiltrowaną wodę można bowiem przelać do butelki na wodę ze stali nierdzewnej. Jest podobnej wielkości jak plastikowe opakowanie, ale w drabinie ekologicznej stoi o wiele wyżej z racji, że można ją używać wielokrotnie – nawet przez kilka lat.

Water-cooler jako alternatywa dla wody butelkowanej

Co jeżeli jednak pragnienie dopadnie nas w pracy albo na mieście? I na to producenci urządzeń do uzdatniania wody znaleźli rozwiązanie, jakim jest water-cooler, czyli dystrybutor wody. Jest on używany przez wiele firm, ceniących sobie ekologiczny aspekt i zdrowie swoich pracowników. W marketach, w lokalach usługowych, ale też w budynkach użyteczności publicznej coraz częściej można dostrzec te urządzenia, ustawione z myślą o klientach. W czym tkwi „proekologiczność” dystrybutorów wody – filtrują wodę kranową przy wykorzystaniu różnych metod (pianka polipropylenowa, węgiel aktywny lub żywica jonowymienna), dostarczając bezpieczną, smaczną i zdrową wodę oraz redukując (lub zupełnie rezygnując) z plastikowych opakowań.

Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych butelek?

Według analiz Eurostat – Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej, każdy z nas wyrzuca prawie 50 kg plastikowych odpadów rocznie. Przy czym – co warto podkreślić – tylko około 35% plastików zostanie ponownie przetworzonych. Pozostała część (około 31%) trafia na wysypiska śmieci, gdzie może rozkładać się od 100 do 1000 lat. Reszta plastiku jest niestety spalana, co diametralnie zwiększa światową emisję dwutlenku węgla i toksycznych substancji. Sięgając więc w sklepie po plastikową butelkę wody, zastanów się, czy to rzeczywiście Ci się opłaca!

Dowiedz się na naszym blogu, czy filtr dzbankowy rozwiązuje wszystkie problemy.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top