skip to Main Content

Kiedy należy wymienić filtr do wody?

filtr do wodyRegularna konserwacja oczyszczacza wody jest ważna dla zapewnienia sprawnego działania jego filtrów i innych podzespołów.  Okresowe kontrole i czyszczenie filtrów gwarantują nam czystą i bezpieczną wodę pitną. Pytanie tylko: kiedy dokładnie należy wymienić filtr do wody lub wezwać serwis?

Oto lista wczesnych oznak, na które należy zwrócić uwagę w naszym oczyszczaczu wody. Mogą one wskazywać na konieczność wymiany filtra lub wykonania serwisu:

Dłuższy czas oczekiwania na oczyszczoną wodę

Oczyszczacz wody działa prawidłowo, jeśli oczyszczona woda jest przez niego wydawana z taką samą prędkością jak w trakcie pierwszego uruchomienia urządzenia. Jeśli jednak zauważymy zmniejszenie ilości oczyszczonej wody względem upływu czasu (tzn. przepływ wody jest wolniejszy niż zwykle) może to oznaczać, że w systemie doszło do zatkania filtra poprzez nagromadzenie zanieczyszczeń.

Sprawdź, czy filtr osadowy nie ma kamienia

Filtr osadowy, jak sama nazwa wskazuje, przechwytuje osady lub zawieszone w wodzie cząstki takie jak: brud, muł, błoto, glina, itp. Ponieważ jest on umieszczony na zewnątrz oczyszczacza wody, można go łatwo otworzyć i sprawdzić, czy nie zalegają na nim nieczystości. Brązowy kamień na filtrze wskazuje na jego nadmierne zużycie i wymaga natychmiastowego zastąpienia go nowym. Warto pamiętać, że okresowa wymiana takich membran pozwala na dłuższą żywotność urządzenia, a także innych filtrów zainstalowanych w oczyszczaczu.

Woda na wyjściu ma mniej słodki smak

Przy nieustannej filtracji przez membrany zanieczyszczonej wody, wkłady te tracą swoje właściwości absorpcyjne, co wpływa na ich skuteczność. W rezultacie rozpuszczone w wodzie substancje nie są prawidłowo filtrowane i przedostają się do „oczyszczonej” wody. To z kolei wpływa na jej jakość, czyniąc ją twardszą i mniej słodszą w smaku. Na szczęście częste czyszczenie i terminowa wymiana filtrów eliminują te problemy w 100%.

Więcej wody marnuje się jako woda odpadowa

Oczyszczacz oparty o odwróconą osmozę w procesie uzdatniania odprowadza nieczystą wodę jako odpadową do osobnego zbiornika. Jeśli zauważymy jej gwałtowny wzrost, tzn. jest więcej niż zwykle, to oznacza zmniejszoną wydajność filtrów wody. Jest to sygnał, że należy wymienić filtry w naszym oczyszczaczu.

Dowiedz się, jaka jest różnica między „oczyszczaczem wody” a „filtrem wody”.

Czy należy wymieniać filtr wody co 12 miesięcy?

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top