skip to Main Content

Klejnot Kalifornii: Jezioro Oroville

Jezioro OrovilleJezioro Oroville to mało znane w Polsce jezioro, które jest położone na wschód od Doliny Sacramento w Kalifornii. Jest drugim co do wielkości jeziorem w stanie. Jezioro powstało w wyniku budowy tamy Oroville na rzece Feather.  Projekt rozpoczął się na początku lat 60-tych i zakończył się w 1968 roku. Budowa była częścią programu mającego na celu rozwój zasobów wodnych stanu Kalifornia.  Zapora  ma wysokość 235 metrów i jest najwyższą zaporą w Stanach Zjednoczonych.

Źródło wody

Jezioro Oroville dostarcza wodę milionom ludzi w stanie. Woda z jeziora jest również wykorzystywana w rolnictwie, które jest jednym z głównych sektorów gospokarki w stanie. Woda z jeziora służy do nawadniania upraw takich jak migdały, pomidory i bawełna. Oprócz praktycznych zastosowań, jezioro jest również popularnym miejscem dla entuzjastów wypoczynku i turystów. Jezioro oferuje wiele możliwości rekreacji, w tym żeglarstwo, wędkarstwo, turystykę i kemping.

1 miliard USD

Jednak jezioro Oroville było również przedmiotem kontrowersji i wyzwań środowiskowych. W ostatnich latach poziom wody w jeziorze bardzo się wahał, powodując obawy o bezpieczeństwo tamy Oroville. W lutym 2017 roku awaria wlewu na zaporze spowodowała ewakuację prawie 200 tys. mieszkańców z okolicznych terenów.  Projekt odbudowy zapory rozpoczął się w kolenym roku i kosztował ponad 1 miliard dolarów.

Susza i burza śnieżna

Jezioro OrovilleLatem 2021 roku, z powodu ciężkiej suszy, jezioro Oroville miało zaledwie 22% pojemności.  Elektrownia wodna została wyłączona, ponieważ nie było wystarczającej ilości wody do wytworzenia energii elektrycznej. Burze i intensywne opady w styczniu 2023 r. przyczyniły się do napełnienia jeziora do najwyższego poziomu od maja 2020 r.  Obecnie poziom wypełnienia wodą Jeziora Oroville wynosi 65%.  Jest to wystarczająca ilość wody, aby zaspokoić roczne potrzeby 7,5 miliona ludzi. Chociaż eksperci ostrzegają, że Kalifornia wciąż potrzebuje więcej deszczu i śniegu, aby w pełni zakończyć suszę, te obawy są prawdopodobnie wyolbrzymione. Wynika to z faktu, że pokrywa śnieżna w Górach Sierra wynosi 206% swojej historycznej średniej.  Dlatego w najbliższych miesiącach poziom magazynowania w jeziorze Oroville będzie dalej wzrastał.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych jeziorach?  Spróbuj naszych innych artykułów.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top