skip to Main Content

Korzyści z picia czystej wody dla naszych dzieci

picie wody dzieci

Dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się zdrowo odżywiać i pić odpowiednie ilości wody. Te nawyki żywieniowe są kluczowe dla ich wzrostu i ogólnego rozwoju. Poznaj dlaczego picie wody przez dzieci jest szczególnie ważne.

Dzieci mają swoje upodobania żywieniowe, co przekłada się na ich codzienny jadłospis. Rodzice chcąc, aby ich pociechy zjadały zdrowe i pełnowartościowe posiłki, skrupulatnie pilnują, aby spożywały one odpowiednią ilość warzyw, owoców i białego mięsa. Jednak już zdecydowanie rzadziej kontrolują spożywaną przez ich dzieci ilość wody. A przecież jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tych młodych organizmów. Rodzicielska troska o odpowiednie nawodnienie powinna również iść w parze z dbałością, aby woda wypijana przez dzieci była czysta i w 100% bezpieczna.

Oto cztery korzyści dla dzieci płynące z picia czystej wody:

Woda jako składnik odżywczy

Gdy dzieci rosną, stają się bardziej aktywne i wymagają większych ilości składników odżywczych, aby zachować zdrowie. Woda pomaga regulować temperaturę ciała i zwiększa metabolizm, dzięki czemu dzieci mogą bez przeszkód cieszyć się swoją aktywnością. Podczas nauki lub zabawy powinniśmy zachęcać dzieci do regularnych przerw na picie wody. W zależności od wieku i poziomu aktywności fizycznej, dzieci powinny wypijać:

  • Chłopcy i dziewczynki w wieku 4-8 lat potrzebują od 1,1 do 1,3 litra dziennie.
  • Dziewczynki w wieku 9-13 lat potrzebują od 1,3 do 1,5 litra dziennie.
  • Chłopcy w wieku 9-13 lat potrzebują od 1,5 do 1,7 litra dziennie.

Oprócz płynów wodę zawierają również owoce i warzywa. Na przykład ogórek, arbuz, pomidor i jabłko zawierają ponad 80% wody.

Woda zapobiega zaparciom

Zaparcia u dzieci to częsty problem. Jedną z głównych ich przyczyn jest brak wystarczającej ilości wody w organizmie. Zaparcia najczęściej występują, gdy stolec przesuwa się zbyt wolno w układzie pokarmowym, przez co staje się twardy i suchy. Dlatego zaleca się dzieciom regularne picie wody i spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w błonnik, aby ułatwić im normalne wypróżnianie.

Woda daje energię

Podczas różnych aktywności na świeżym powietrzu takich jak bieganie, jazda na rowerze czy zabawa, dzieci tracą dużo energii, czego efektem jest odwodnienie. Woda dodaje mocy zmęczonym mięśniom, dzięki czemu dzieci odzyskują siłę do dalszej zabawy. Jako rodzice i opiekunowie powinniśmy zadbać o to, aby nasze pociechy zawsze w takich sytuacjach miały pod ręką butelkę lub bidon z wodą.

Woda poprawia funkcjonowanie mózgu

Woda jest uważana za najważniejszy składnik odżywczy dla naszego organizmu, w tym szczególnie dla mózgu. Odpowiednio odżywiony mózg sprawia, że nasz umysł jest sprawny, aktywny i skoncentrowany. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, ponieważ uczą się one przez cały czas – czy to w szkole, na zajęciach pozaszkolnych, czy nawet podczas zabawy. Picie wody pomaga im w tej nauce zwiększa ich uwagę i, jak sugerują badania, również wspiera zdolność przyswajania nowych informacji.

Przeczytaj inne artykuły z naszego bloga.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top