skip to Main Content

Mit 2: Odwrócona osmoza to technologia NASA.

Fakt: odwrócona osmoza, mimo swojej nazwy to tak naprawdę bardzo dokładnie przefiltrowana woda.

NASA odwrócona osmoza
Logo NASA

Niektórzy będą próbowali Ci wmówić, że odwrócona osmoza (OO) to technologia kosmiczna.  I że najprawdopodobniej pochodzi z Jowisza.  Nic bardziej mylnego.

Odwrócona osmoza polega na przepuszczeniu wody zanieczyszczonej przez mikroskopijne membrany półprzepuszczalne. Działa to tak samo, jak przepuszczenie wody z fusami kawy, przez papierowy filtr.  Jedocześnie filtry odwróconej osmozy są o wiele bardziej dokładne. Filtr odwróconej osmozy jest tak drobny, że cząsteczki wody są w stanie przez niego się przecisnąć w przeciwieństwie do zanieczyszczeń takich jak wirusy, bakterie, minerały nieorganiczne, metale itp.

Nie ma w tym nic kosmicznego ani nienaturalnego.

Odwrócona osmoza to filtr z mniejszymi dziurkami niż inne filtry.

OO była i jest używana w przemyśle żywieniowym od lat.  W branży mleczarskiej służy do zwiększenia koncentracji mleka poprzez odciągnięcie z niego wody w celu zmniejszenia kosztów transportu. Kiedy tak przygotowane mleko dociera na miejsce, jest ponownie rozcieńczane wodą filtrowaną przez odwróconą osmozę.

Najdoskonalsze wina

wino odwrócona osmoza
Château Léoville-Las Cases

Branża winiarska wykorzystuje odwróconą osmozę do zwiększania koncentracji alkoholu i soków owocowych w winie, usuwania zanieczyszczeń takich jak kwas octowy, zanieczyszczenia dymem (tak, pożary powodują przenikanie substancji zawartych w dymie do owoców, które następnie przerobione na wino mają wpływ na jego smak!), niechcianych grzybów drożdżowych (Brettanomyces). Winiarnie używają tej metody do poprawiania jakości swoich win stworzonych z najlepszych winogron.  Należy do nich na przykład Château Léoville-Las Cases w Bordeaux.

Już wkrótce, opublikujęmy kolejną serię mitów i faktów na temat odwróconej osmozy.

Więcej faktów i mitów

Dowiedz się więcej o NASA.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top