791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

Mit 2: Odwrócona Osmoza to technologia NASA.

Post 25 of 27

Fakt: Odwrócona Osmoza, mimo swojej nazwy to tak naprawdę bardzo dokładnie przefiltrowana woda.

Niektórzy będą próbowali Ci wmówić, że Odwrócona Osmoza to technologia kosmiczna, i najprawdopodobniej pochodzi z Jowisza. Nic bardziej mylnego.

Odwrócona osmoza, polega na przepuszczeniu wody zanieczyszczonej, przez mikroskopijne membrany półprzepuszczalne. Działa to tak samo, jak przepuszczenie wody z fusami kawy, przez papierowy filtr – przy czym filtry OO są o wiele bardziej dokładne. Filtr odwróconej osmozy, jest tak drobny, że cząsteczki wody są w stanie przez niego się przecisnąć, w przeciwieństwie do zanieczyszczeń takich jak wirusy, bakterie, minerały nieorganiczne, metale itp.

Nie ma w tym nic kosmicznego ani nienaturalnego.

Odwrócona Osmoza to po prostu filtr, z mniejszymi dziurkami niż inne filtry.

OO była i jest używana w przemyśle żywieniowym od lat. W branży mleczarskiej służy do zwiększenia koncentracji mleka (poprzez odciągnięcie z niego wody) w celu zmniejszenia kosztów transportu. Kiedy tak przygotowane mleko dociera na miejsce, jest ponownie rozcieńczane wodą filtrowaną przez odwróconą osmozę.

Najdoskonalsze wina

Na całym świecie, odwrócona osmoza jest wykorzystywana w przemyśle winiarskim do zwiększania koncentracji wina i soków owocowych w winie, usuwania zanieczyszczeń takich jak kwas octowy, zanieczyszczenie dymem (tak, pożary powodują przenikanie substancji zawartych w dymie do owoców, które następnie przerobione na wino mają wpływ na jego smak!), niechcianych grzybów drożdżowych (Brettanomyces). Dodatkowo OO stosuje się do zmniejszenia stężenia alkoholu w winie. Winiarnie używają tej metody do poprawiania jakości swoich win stworzonych z najlepszych winogron, należy do nich na przykład Château Léoville-Las Cases w Bordeaux.

Już wkrótce, opublikuję kolejną serię mitów i faktów na temat odwróconej osmozy.

Więcej faktów i mitów

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK