skip to Main Content

Mit 2: Odwrócona osmoza to technologia NASA.

Fakt: odwrócona osmoza, mimo swojej nazwy to tak naprawdę bardzo dokładnie przefiltrowana woda.

NASA odwrócona osmoza
Logo NASA

Niektórzy będą próbowali Ci wmówić, że odwrócona osmoza (OO) to technologia kosmiczna.  I że najprawdopodobniej pochodzi z Jowisza.  Nic bardziej mylnego.

Odwrócona osmoza polega na przepuszczeniu wody zanieczyszczonej przez mikroskopijne membrany półprzepuszczalne. Działa to tak samo, jak przepuszczenie wody z fusami kawy, przez papierowy filtr.  Jedocześnie filtry odwróconej osmozy są o wiele bardziej dokładne. Filtr odwróconej osmozy jest tak drobny, że cząsteczki wody są w stanie przez niego się przecisnąć w przeciwieństwie do zanieczyszczeń takich jak wirusy, bakterie, minerały nieorganiczne, metale itp.

Nie ma w tym nic kosmicznego ani nienaturalnego.

Odwrócona osmoza to filtr z mniejszymi dziurkami niż inne filtry.

OO była i jest używana w przemyśle żywieniowym od lat.  W branży mleczarskiej służy do zwiększenia koncentracji mleka poprzez odciągnięcie z niego wody w celu zmniejszenia kosztów transportu. Kiedy tak przygotowane mleko dociera na miejsce, jest ponownie rozcieńczane wodą filtrowaną przez odwróconą osmozę.

Najdoskonalsze wina

wino odwrócona osmoza
Château Léoville-Las Cases

Branża winiarska wykorzystuje odwróconą osmozę do zwiększania koncentracji alkoholu i soków owocowych w winie, usuwania zanieczyszczeń takich jak kwas octowy, zanieczyszczenia dymem (tak, pożary powodują przenikanie substancji zawartych w dymie do owoców, które następnie przerobione na wino mają wpływ na jego smak!), niechcianych grzybów drożdżowych (Brettanomyces). Winiarnie używają tej metody do poprawiania jakości swoich win stworzonych z najlepszych winogron.  Należy do nich na przykład Château Léoville-Las Cases w Bordeaux.

Już wkrótce, opublikujęmy kolejną serię mitów i faktów na temat odwróconej osmozy.

Więcej faktów i mitów

Dowiedz się więcej o NASA.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top