791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

Mit 6: Odwrócona osmoza marnuje bardzo dużo wody

Post 19 of 27

Fakt: Odwrócona osmoza zużywa bardzo dużo wody, ale woda ta może być użyta ponownie.

Spośród wszystkich fałszywych opinii na temat wody filtrowanej przy pomocy odwróconej osmozy, powyższy mit jest jedynym opartym na prawdzie.

Każdy litr czystej wody wyprodukowanej przez system RO (ang. reverse osmosis. przyp. red.) , marnowane jest od 4 do 8 litrów  wody. Niektórzy twierdzą, że ilość marnowanej wody na 1 litr wody czystej to nawet 20 litrów, ale nie warto w to wierzyć. Większość domowych systemów RO utrzymuje współczynnik 1/4 lub 1/6 (1 litr wody czystej / 4 litry wody zużytej).

Faktycznie więc, to całkiem dużo wody która się marnuje, ale to wyłącznie pokazuje jak skuteczna jest filtracja za pomocą filtra odwróconej osmozy. Pamiętaj, że system RO oczyszcza wodę, usuwając z niej tysiące niezdrowych zanieczyszczeń z wody wodociągowej, i żaden inny filtr domowy tego nie zrobi.

Czy stracisz fortunę, na utrzymanie filtra odwróconej osmozy ?

Ilość wody, zużytej podczas procesu filtracji, w przybliżeniu jest równa 3 spłukaniom  wody w Twojej toalecie. W rzeczywistości, zużywasz znacznie więcej wody kiedy zmywasz naczynia, lub podczas prania w pralce, niż podczas jej filtrowania. Przy obecnej cenie wody, w ciągu miesiąca zapłacisz ok. 1zł za wodę zużytą przez odwróconą osmozę.

Warto zwrócić jednak uwagę, że filtry RO znakomitą większość zanieczyszczeń zatrzymują w membranie filtrującej. W związku z tym, woda która jest pozostałością po filtrowaniu w systemie RO, jest tak samo czysta jak woda kranowa i może zostać użyta ponownie, na przykład do nawadniania kwiatów w ogrodzie, lub przechowywana i użyta do np. mycia podłóg. To jak wykorzystasz wodę, która jest odpadem procesu filtracji, zależy od Twojej instalacji RO. O tym napiszę kolejną serię artykułów.

Czy woda ‚marnowana’ przez system odwróconej osmozy jest szkodliwa dla środowiska ?

Woda która jest marnowana przez RO nie jest skażona w najmniejszym stopniu, i może być użyta ponownie. W Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Orange County w Kalifornii, woda z lokalnego systemu filtracji wykorzystującego zjawisko odwróconej osmozy, jest ponownie wysyłana do sieci wodociągowej(czyli staje się ponownie wodą z kranu).

Na planecie Ziemi, nie ma czegoś takiego jak ‚nowa’ woda. Woda z którą mamy do czynienia teraz, jest tą samą woda która cyrkulowała w naszym ekosystemie przez miliony lat (tak – dinozaury także piły tą samą wodę co my!).

Większość cząsteczek wody, nigdy nie ulega zniszczeniu, lecz ciągle krąży w naszym środowisku. Niezależnie od tego, gdzie czysta woda popłynie, czy to do Twojego gardła, czy spłynie w zlewozmywaku, czy wpadnie do rzeki, spadnie jako deszcz – to ciągle ta sama woda. Proces ten zachodzi od milionów lat i faktem jest, że współczesna woda jest tą którą piły dinozaury (lub jeszcze inne istoty).

Co daje nam Odwrócona Osmoza?

Przede wszystkim, woda którą pijemy, była wewnątrz wielu różnych organizmów. Płynęła wieloma korytami rzek i zetknęła się chyba z każdym możliwym zanieczyszczeniem obecnym na naszej planecie. Odwrócona Osmoza jest jedynym rozwiązaniem, które przywraca wodę do stanu najbardziej zbliżonego do jej pierwotnej postaci – czystego H2O.

Więcej faktów i mitów

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK