skip to Main Content

Mit 6: Odwrócona osmoza marnuje bardzo dużo wody

Fakt: odwrócona osmoza zużywa bardzo dużo wody, ale wodę tą możemy użyć ponownie.

Odwrócona osmoza
System odwróconej osmozy

Spośród wszystkich fałszywych opinii na temat wody filtrowanej przy pomocy odwróconej osmozy, powyższy mit jest jedynym opartym na prawdzie.

Na każdy litr czystej wody wyprodukowanej przez system RO (reverse osmosis) marnuje się od 4 do 8 litrów wody. Niektórzy twierdzą, że ilość marnowanej wody na 1 litr wody czystej to nawet 20 litrów.  Ale nie warto w to wierzyć. Większość domowych systemów RO utrzymuje współczynnik 1/4 lub 1/6 (1l wody czystej / 4l wody zużytej).  Zużycie wody pokazuje jak skuteczna jest filtracja za pomocą filtra odwróconej osmozy.  Pamiętaj, że system RO oczyszcza wodę usuwając z niej tysiące niezdrowych zanieczyszczeń.  Żaden inny filtr domowy tego nie zrobi.

Czy stracisz fortunę na utrzymanie filtra odwróconej osmozy ?

Ilość wody zużytej podczas procesu filtracji równa się 3 spłukaniom wody w Twojej toalecie. W rzeczywistości, zużywasz znacznie więcej wody, kiedy zmywasz naczynia lub pierzesz w pralce niż podczas jej filtrowania. Przy obecnej cenie wody w ciągu miesiąca zapłacisz ok. 5zł za wodę zużytą przez odwróconą osmozę.

Warto zwrócić uwagę, że filtry RO znakomitą większość zanieczyszczeń zatrzymują w membranie filtrującej. W związku z tym, woda, która jest pozostałością po filtrowaniu w systemie RO, jest tak samo czysta jak woda kranowa.  Taką wodę możemy użyć ponownie, np. do nawadniania kwiatów w ogrodzie lub mycia podłóg. To jak wykorzystasz wodę, która jest odpadem procesu filtracji, zależy od Twojej instalacji RO.

Czy woda 'marnowana’ przez system odwróconej osmozy szkodzi środowisku?

Woda, która jest marnowana przez RO nie jest skażona w najmniejszym stopniu.  Może być użyta ponownie. W Orange County w Kalifornii, woda z lokalnego systemu  odwróconej osmozy jest ponownie wysyłana do sieci wodociągowej, czyli staje się ponownie wodą z kranu.

Na planecie Ziemi, nie ma czegoś takiego jak 'nowa’ woda. Woda, z którą mamy do czynienia teraz, jest tą samą wodą, która cyrkulowała w naszym ekosystemie przez miliony lat.  Tak – dinozaury także piły tą samą wodę co my!

woda dinozaur
Wodny dinozaur

Większość cząsteczek wody nigdy nie ulega zniszczeniu, lecz ciągle krąży w naszym środowisku. Niezależnie od tego, gdzie czysta woda popłynie: czy to do Twojego gardła, czy spłynie w zlewozmywaku, czy wpadnie do rzeki, spadnie jako deszcz – to ciągle jest to ta sama woda.  Proces ten zachodzi od milionów lat. Faktem jest, że współczesna woda jest tą, którą piły dinozaury (lub jeszcze inne istoty).

Co daje nam odwrócona osmoza?

Przede wszystkim, woda, którą pijemy, była wewnątrz wielu różnych organizmów. Płynęła wieloma korytami rzek i zetknęła się z każdym możliwym zanieczyszczeniem obecnym na naszej planecie. Odwrócona osmoza to jedyne rozwiązanie, które przywraca wodę do stanu najbardziej zbliżonego do jej pierwotnej postaci – czystego H2O.

Więcej faktów i mitów

Przeczytaj o dodatkowych problemach związanych z odwróconą osmozą.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top