Morze Kaspijskie jest największym na świecie zbiornikiem wodnym, który ze wszystkich stron otoczony jest lądem. Jego całkowita powierzchnia wynosi około 386,400 km2, przy długości 1,200 km i szerokości 320 km. Chociaż morze jest uważane za największe jezioro na świecie, nie jest ono największym jeziorem słodkowodnym.
Morze może być sklasyfikowane jako słonawe. Woda w morzu nie jest ani całkowicie słodka, ani całkowicie słona. Średnie zasolenie jego wody wynosi 1,2% i jest to około 1/3 zasolenia oceanów. Ponieważ morze jest całkowicie zamknięte przez ląd, każda woda, która dostaje się do morza jest albo wchłaniana przez ląd albo wyparowuje. Prowadzi to do zasolenia morza. Jednak morze nie jest jednolicie zasolone. Wybrzeże irańskie jest bardziej zasolone niż północna część morza. Północna część zawiera dużo słodkiej wody z powodu napływu słodkiej wody. Do morza wpływa ponad 100 rzek, w tym Wołga, największa rzeka Europy. Ponieważ większość z tych rzek zawiera słodką wodę, północna część morza jest mniej słona.
Czy Morze Kaspijskie jest jeziorem?
Zgodnie z definicją morza, Morze Kaspijskie jest jeziorem, a nie morzem. Jest to zamknięty zbiornik wodny bez bezpośredniego ujścia do oceanu. Jednak 5,5 miliona lat temu było ono częścią starożytnego Morza Paratetydy. Morze zostało odcięte od lądu w wyniku wypiętrzenia tektonicznego i obniżenia poziomu morza. Dlatego dno morza składa się z oceanicznego bazaltu, a nie kontynentalnego granitu. Morze tworzy fale jak morze wzdłuż swoich brzegów.