skip to Main Content

Różnica między filtrem a oczyszczaczem do wody?

filter vs. purifier
Filtr czy oczyszczacz?

Zazwyczaj terminy „oczyszczacz wody” i „filtr do wody” są używane zamiennie, kiedy mówimy o procesie uzdatniania wody. Konsumenci (a nawet producenci) często myślą, że oba te terminy oznaczają to samo. Nic bardziej mylnego.

Chociaż zarówno oczyszczacze, jak i filtry do wody zasadniczo mają na celu usunięcie zanieczyszczeń, istnieją między nimi pewne istotne różnice. Przyjrzyjmy się szczegółowo temu zagadnieniu:

Rodzaje usuwanych zanieczyszczeń

Filtry wody

Filtry do wody wykorzystują fizyczne bariery jako główny proces filtracji. Idealnie nadają się do usuwania takich zanieczyszczeń jak: kurz, muł, osady, glina i inne zawieszone cząstki oraz niektóre organizmy mikrobiologiczne takie jak bakterie i wirusy. Dodatkowo filtry węglowe mogą poprawić zapach wody poprzez usunięcie z niej chloru. Jednakże filtry mogą okazać się nieskuteczne w pozbyciu się rozpuszczonych w wodzie substancji stałych, metali ciężkich i innych zanieczyszczeń chemicznych.

Oczyszczacze wody

Oczyszczacze wody, oprócz eliminacji zanieczyszczeń fizycznych, są również skuteczne w usuwaniu z wody nadmiaru rozpuszczonych substancji stałych, metali ciężkich, pestycydów i szkodliwych zanieczyszczeń chemicznych.

Poziomy oczyszczania

Filtry do wody

Filtry zapewniają podstawową formę filtracji wody. Składają się one zazwyczaj z dwóch lub trzech przylegających do siebie warstw filtracyjnych. Kiedy woda przepływa przez taki filtr, to część zanieczyszczeń udaje się z niej usunąć. Problem pojawia się, gdy woda ma słony smak lub zawiera szkodliwe chemikalia. W takiej sytuacji filtry do wody mogą okazać się niewystarczające w procesie likwidacji zanieczyszczeń.

Oczyszczacze wody

Oczyszczacze używają znacznie bardziej zaawansowanych procesów do uzdatniania wody. Najbardziej rozwinięte technologie to RO+UV (odwrócona osmoza i UV) i RO+UV+MF (odwrócona osmoza, UV, membrana mikrofiltracyjna), które pozwalają oczyścić wodę z bardzo wielu zanieczyszczeń. Co więcej, oczyszczacze zapewniają poprawę smaku i konsystencji wody. Dzięki temu jest ona całkowicie bezpieczna i idealna do picia.

Czysta woda a woda oczyszczona

water
Przejrzysta woda nie musi być sterylna

Czysta woda oznacza brak jakichkolwiek widocznych zanieczyszczeń w przefiltrowanej wodzie. Woda może wyglądać na przejrzystą, ale niekoniecznie musi być sterylna.

Przeczytaj więcej: Badanie wody na podstawie zmysłów. Tak czy Nie ?

Oczyszczona woda oznacza brak jakichkolwiek widocznych i niewidocznych zanieczyszczeń w przefiltrowanej wodzie. Jest bezpieczna do spożycia, smakuje słodko i posiada szereg korzyści zdrowotnych.

Filtr zapewnia czystą wodę, ale tylko oczyszczacz gwarantuje oczyszczoną wodę pitną.

Przydatność

Filtry do wody

Jeśli jesteśmy pewni jakości naszej wody z uwagi na proces uzdatniania lub posiadane wyniki jej badań laboratoryjnych, możemy zdecydować się na filtr do wody.

Oczyszczacze wody

Ale jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie może występować wiele źródeł powodujących zanieczyszczenie wody, wskazane jest użycie oczyszczacza. Urządzenie oparte na technologii RO (odwrócona osmoza) jest w tej sytuacji najbardziej rozsądne, ponieważ zapewnia najskuteczniejszą formę oczyszczania wody.

Zaawansowane funkcje

Filtry wody

Będąc stosunkowo prostszym urządzeniem, filtr do wody posiada podstawowe funkcje i potrzebuje więcej manualnej interwencji podczas użytkowania. Na przykład: filtr bez zasilania elektrycznego wymaga częstego napełnienia go wodą.

Oczyszczacze wody

Natomiast oczyszczacze są wyposażone w zaawansowane funkcje. Posiadają inteligentne systemy ostrzegawcze, które powiadamiają o konieczności wymiany filtra, wyświetlają poziom czystości wody, wskazują poziom napełnienia zbiornika, a nawet sygnalizują problemy z zasilaniem elektrycznym. Ta zaawansowana technologia ułatwia nam życie i zmniejsza problemy związane z wszelkiego rodzaju ingerencją manualną.

Poznaj więcej różnic.

Przeczytaj inne artykuły z naszego bloga.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top