Badanie przeprowadzone przez naukowców z Korei Południowej (DGIST) dowiodło, że opracowali oni nowy, super wydajny system filtracji wody z użyciem materiału zwanego trójazotowym szkieletem koordynacyjnym (CTF). System ten jest zdolny do usuwania mikroplastiku – małych fragmentów plastiku obecnych w wodzie, jedzeniu, środowisku, a nawet wewnątrz organizmów żywych. Mikroplastik może lub nie musi być szkodliwy dla zdrowia człowieka – badacze wciąż nie są pewni.
Jednak DGIST znalazł sposób na usunięcie mikroplastiku z wody. Materiał, który jest używany w tym procesie, CTF, jest wypełniony mikroskopijnymi zagłębieniami i otworami. Mogą one łapać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w tym mikroplastik. Wg Michael Irving’a z New Atlas, „ponad 99,9% zanieczyszczeń zostało usuniętych w ciągu 10 sekund”. Ten nowy, wydajny system filtracji może zmienić życie ludzi na całym świecie, którzy martwią się o jakość swojej wody. Co więcej, działa on bez użycia energii elektrycznej, a filtry można wielokrotnie wykorzystywać, zachowując przy tym skuteczność.
W przyszłości filtry CTF mogą być sprzedawane do użytku domowego. To znacznie zmniejszyłoby liczbę mikroplastiku spożywanego przez ludzi. Ponadto mogą dostarczać czystą wodę w miejscach, gdzie jest ona trudno dostępna. Dane UNICEF wskazują, że ponad 700 milionów ludzi na całym świecie nie ma dostępu do podstawowych usług wodnych.
Profesor Park Chi-Young, lider zespołu badawczego, który opracował nowy system filtracji, powiedział „Technologia, którą opracowaliśmy, to bezkonkurencyjna technologia oczyszczania wody o najwyższej na świecie wydajności oczyszczania, usuwająca z wody ponad 99,9% fenolowych mikroplastików i zanieczyszczeń lotnych w ultra-szybkim tempie. Oczekujemy, że będzie to uniwersalna technologia o wysokiej efektywności ekonomicznej. Będzie ona w stanie oczyszczać skażoną wodę i dostarczać wodę pitną nawet w miejscach, gdzie nie ma zasilania energetycznego.”
Dowiedz się o wysiłkach zmierzających do usunięcia PFAS ze środowiska.