skip to Main Content

Skuteczna filtracja usuwa mikroplastiki

mikroplastiki wodaBadanie przeprowadzone przez naukowców z Korei Południowej (DGIST) dowiodło, że opracowali oni nowy, super wydajny system filtracji wody z użyciem materiału zwanego trójazotowym szkieletem koordynacyjnym (CTF). System ten jest zdolny do usuwania mikroplastiku – małych fragmentów plastiku obecnych w wodzie, jedzeniu, środowisku, a nawet wewnątrz organizmów żywych. Mikroplastik może lub nie musi być szkodliwy dla zdrowia człowieka – badacze wciąż nie są pewni.

Jednak DGIST znalazł sposób na usunięcie mikroplastiku z wody. Materiał, który jest używany w tym procesie, CTF, jest wypełniony mikroskopijnymi zagłębieniami i otworami.  Mogą one łapać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w tym mikroplastik. Wg Michael Irving’a z New Atlas, „ponad 99,9% zanieczyszczeń zostało usuniętych w ciągu 10 sekund”.  Ten nowy, wydajny system filtracji może zmienić życie ludzi na całym świecie, którzy martwią się o jakość swojej wody. Co więcej, działa on bez użycia energii elektrycznej, a filtry można wielokrotnie wykorzystywać, zachowując przy tym skuteczność.

W przyszłości filtry CTF mogą być sprzedawane do użytku domowego.  To znacznie zmniejszyłoby liczbę mikroplastiku spożywanego przez ludzi. Ponadto mogą dostarczać czystą wodę w miejscach, gdzie jest ona trudno dostępna.  Dane UNICEF wskazują, że ponad 700 milionów ludzi na całym świecie nie ma dostępu do podstawowych usług wodnych.

Profesor Park Chi-Young, lider zespołu badawczego, który opracował nowy system filtracji, powiedział „Technologia, którą opracowaliśmy, to bezkonkurencyjna technologia oczyszczania wody o najwyższej na świecie wydajności oczyszczania, usuwająca z wody ponad 99,9% fenolowych mikroplastików i zanieczyszczeń lotnych w ultra-szybkim tempie. Oczekujemy, że będzie to uniwersalna technologia o wysokiej efektywności ekonomicznej.  Będzie ona w stanie oczyszczać skażoną wodę i dostarczać wodę pitną nawet w miejscach, gdzie nie ma zasilania energetycznego.”

Dowiedz się o wysiłkach zmierzających do usunięcia PFAS ze środowiska.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top