skip to Main Content

Skutki uboczne chlorowania wody

Chlorowana woda pochodzi z procesu uzdatniania wody za pomocą chloru.  Jest to tani i skuteczny sposób dezynfekcji wody. Chlor niszczy bakterie i wirusy obecne w wodzie.  Dlatego nie można zrezygnować z tego kroku w procesie uzdatniania wody.  Jednakże trzeba być świadomym zagrożeń, jakie wiążą się z użyciem chloru oraz wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Czym jest chlor i dlaczego się go stosuje ?

chlorowana woda
Chlor basenowy w tabletkach

Chlor jest substancją zapobiegającą pojawianiu się chorób zakaźnych i epidemii, mających swe źródło w zanieczyszczonej biologicznie wodzie. Ale ten sam chlor odpowiedzialny jest za szkody wyrządzane w organizmie człowieka. Kontakt tego pierwiastka ze skórą prowadzi do jej podrażnienia, nadmiernej suchości i pękania, a także do zmniejszenia odporności na zakażenia grzybami i drożdżami. Pierwiastek ten, przyjmowany doustnie, ma jeszcze inne skutki, takie jak zmiany nowotworowe – szczególnie pęcherza moczowego oraz jelit (związane to jest z zaleganiem chloru wraz z produktami metabolizmu).

Jakie zagrożenia niesie spożywanie chlorowanej wody?

W wyniku procesu chlorowania, tworzone są produkty uboczne – szkodliwe dla człowieka związki chloropochodne. Ich najważniejsze grupy to: trihalometany, kwasy haloorganiczne, chloropikryna, haloacetonitryle, chlorofenole i chlorocyjan. Najgroźniejsze z nich są trihalometany, takie jak chloroform i bromoform, oraz bromiany i bromodichlorometan, które wykazują silne działanie rakotwórcze.
W szczególności dotyczy ono nowotworów pęcherza moczowego, prostnicy, wątroby i nerek. Chlor w połączeniu z fenolem może wywołać białaczkę oraz guzy chłoniakowe. Chloroform z kolei może wywołać halucynacje, wpływając na centralny układ nerwowy. Powoduje również zaburzenia widzenia, oszołomienie, odurzenie, zawroty głowy, nerwobóle, utratę sił, nadmierne pobudzenie i ból żołądka. Dereguluje przemianę materii oraz prowadzi do zwyrodnienia wątroby, tarczycy i nerek. Innymi skutkami działania chloroformu są kłopoty z akcją serca, oraz choroby skóry – egzema i zapalenia.

Wniosek

Woda (chlorowana) w sieci wodociągowej oczyszczana jest z drobnoustrojów za pomocą chloru, co zapobiega chorobom zakaźnym. Jednocześnie chlor i jego pochodne mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego należy pozbyć się ich za pomocą domowych filtrów, w szczególności osmotycznych.

Przeczytaj, jak leczyć zatrucie chlorem.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top