791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

Skutki uboczne chlorowania wody

Post 6 of 27
Skutki uboczne chlorowania wody

Chlorowanie wody to tani i skuteczny, standardowy sposób jej dezynfekcji. Celem tych działań jest zniszczenie bakterii i wirusów obecnych w wodzie. Dlatego też nie można zrezygnować z tego kroku w procesie uzdatniania wody, ale trzeba być świadomym zagrożeń, jakie wiążą się z użyciem chloru oraz wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Czym jest chlor i dlaczego się go stosuje ?

Chlor jest substancją zapobiegającą pojawianiu się chorób zakaźnych i epidemii, mających swe źródło w zanieczyszczonej biologicznie wodzie. Ale ten sam chlor odpowiedzialny jest za szkody wyrządzane w organizmie człowieka. Kontakt tego pierwiastka ze skórą prowadzi do jej podrażnienia, nadmiernej suchości i pękania, a także do zmniejszenia odporności na zakażenia grzybami i drożdżami. Pierwiastek ten, przyjmowany doustnie, ma jeszcze inne skutki, takie jak zmiany nowotworowe – szczególnie pęcherza moczowego oraz jelit (związane to jest z zaleganiem chloru wraz z produktami metabolizmu).

Jakie zagrożenia niesie spożywanie chlorowanej wody?

W wyniku procesu chlorowania, tworzone są produkty uboczne – szkodliwe dla człowieka związki chloropochodne. Ich najważniejsze grupy to: trihalometany, kwasy haloorganiczne, chloropikryna, haloacetonitryle, chlorofenole i chlorocyjan. Najgroźniejsze z nich są trihalometany, takie jak chloroform i bromoform, oraz bromiany i bromodichlorometan, które wykazują silne działanie rakotwórcze.
W szczególności dotyczy ono nowotworów pęcherza moczowego, prostnicy, wątroby i nerek. Chlor w połączeniu z fenolem może wywołać białaczkę oraz guzy chłoniakowe. Chloroform z kolei może wywołać halucynacje, wpływając na centralny układ nerwowy. Powoduje również zaburzenia widzenia, oszołomienie, odurzenie, zawroty głowy, nerwobóle, utratę sił, nadmierne pobudzenie i ból żołądka. Dereguluje przemianę materii oraz prowadzi do zwyrodnienia wątroby, tarczycy i nerek. Innymi skutkami działania chloroformu są kłopoty z akcją serca, oraz choroby skóry – egzema i zapalenia.

WNIOSEK

Woda w sieci wodociągowej oczyszczana jest z drobnoustrojów za pomocą chloru, co zapobiega chorobom zakaźnym. Jednocześnie zaś chlor i jego pochodne mogą być bardzo szkodliwe, dlatego należy pozbyć się ich za pomocą domowych filtrów, w szczególności osmotycznych.

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK