skip to Main Content

Woda w puszkach a ślad węglowy

Woda w puszkach ślad węglowyCzy wiesz, że picie wody w puszkach może w rzeczywistości zwiększyć Twój ślad węglowy?  Wiele firm w przemyśle spożywczym przechodzi na zrównoważone materiały w swoich opakowaniach.  Dotyczy to również firm produkujących wodę, takich jak Boxed Water is Better i Liquid Death.

Plastikowe butelki są głównym problemem środowiskowym, z ponad 300 milionami ton plastiku produkowanego rocznie.  Ponadto, aż 90% śmieci w ocenach i morzach pochodzi z plastiku. Kartony i puszki do wody są promowane jako łatwiejsza do recyklingu alternatywa dla plastiku.  Na przykład, Liquid Death pisze na swojej stronie internetowej, że „plastik przewyższy ryby w oceanie do 2050 roku”.

Jednak ważne jest, aby zbadać potencjalny wpływ wody w puszkach na środowisko przed zmianą naszych przyzwyczajeń i decyzji.  Aluminium, z którego są produkowane puszki, jest bardziej wytrzymałe niż plastik i może być wielokrotnie wykorzystywane.  Jednakże, wyprodukowanie 1 tony aluminium uwalnia uwalnia aż 16 ton dwutlenku węgla.  To więcej niż spalenie 5 ton ropy.  Oczywiście ilość emitowanego dwutlenku węgla zależy od źródła energii użytego do produkcji aluminium.  Warto zwrócić uwagę, że energia z węgla emituje pięć razy więcej dwutlenku węgla niż energia wodna.  Tak więc osoby, które kupują dużo wody w puszkach, mogą w rzeczywistości zwiększyć swój ślad węglowy.

Chociaż produkcja wody w kartonach może emitować mniejszą ilość dwutlenku węgla, proces recyklingu kartonów jest trudniejszy.  Co więcej, większość kartonów trafia na wysypiska śmieci.

Nie ma idealnego rozwiązania dla zrównoważonych opakowań wody.  Niemniej, możemy zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, pijąc z butelek wielokrotnego użytku… kiedy tylko jest to możliwe.

Dowiedz się, jak naukowcy opracowali nową technologię, która pozwala na zbieranie wody bez zużywania energii.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top