skip to Main Content

Woda z kranu, mineralna, Kangen…..

woda mineralna filtrCzęsto zastanawiamy się, czy powinniśmy pić wodę z kranu.  Popularne alternatywy, do których sięgamy, to butelkowana woda mineralna  lub filtr do wody, w tym filtr Kangen.  Wbrew powszechnemu przekonaniu, Polska ma jeden z najbezpieczniejszych systemów wody komunalnej. Jest on monitorowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną (Sanepid), która reguluje normy wody dotyczące liczby zanieczyszczeń w wodzie publicznej.  Jednak fakt, że nasza woda kranowa jest bezpieczna, nie oznacza, że jest optymalna.

Jakie mamy możliwości?

Jedną z możliwych opcji jest woda mineralna.  Butelkowana woda mineralna zawiera minerały.  Wiele badań wskazuje, że osoby, które piją wodę mineralną, żyją dłużej.  Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm potrzebuje minerałów do wytwarzania enzymów. Enzymy umożliwiają zachodzenie reakcji chemicznych w naszym organizmie przy mniejszym zużyciu energii. W związku z tym, jeśli brakuje nam jakiegoś minerału, nasz organizm nie jest w stanie wykonać wielu procesów chemicznych lub zrobi to z większym wysiłkiem.  Do minerałów, których potrzebujemy, należą wapń, fosfor, potas, sód, chlor, magnez, żelazo i cynk.  Jeśli poziom któregoś z tych minerałów jest niski, możemy przyjmować suplementy.

Woda mineralna jest takim alternatywnym źródłem minerałów.  Może być pozyskiwana bezpośrednio z zewnętrznego źródła (po filtracji) lub można dodawać do niej minerały w celu zwiększenia ich zawartości.  Woda mineralna jest dobrym źródłem wapnia, a zatem picie wody mineralnej może pomóc w utrzymaniu zdrowych kości.  Najnowsze badania wykazują, że wapń z wody mineralnej może być przyswajany równie skutecznie jak wapń z produktów mlecznych.  Co więcej, woda mineralna może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.  Dzieje się tak, ponieważ wapń i magnez zawarte w wodzie mineralnej pomagają obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Wady: plastik

Istnieją pewne wady picia wody mineralnej. Główną z nich jest jej wpływ na środowisko.  Woda mineralna jest najczęściej rozlewana do plastikowych butelek.  Zawartość mikroplastiku może gromadzić się w wodzie, ponieważ woda wchłania go z opakowania.  Chociaż nie znamy jeszcze długoterminowych skutków zdrowotnych mikroplastiku, badania na zwierzętach wskazują, że duże nagromadzenie mikroplastiku może prowadzić do nasilenia stanów zapalnych.  Dlatego zalecamy unikać plastikowych butelek i pić wodę mineralną ze szklanych butelek.

Inne opcje: filtr do wody

Woda mineralna to tylko jeden z wielu rodzajów wody, które mogą przynieść korzyści zdrowotne.  Instalacja własnego systemu filtrowania wody w domu może być rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć kosztów finansowych i środowiskowych związanych z kupowaniem butelkowanej wody mineralnej.  Filtry do wody są dostępne w różnych rozmiarach i w różnych przedziałach cenowych.   Filtry wody do użytku domowego wykorzystują kombinację procesów fizycznych, chemicznych lub biologicznych.  Domowe filtry najczęściej wykorzystują fizyczne środki filtrujące.  Oznacza to, że woda zawierająca zanieczyszczenia jest przepuszczana przez media fizyczne, które pochłaniają, zatrzymują lub zatrzymują zanieczyszczenia.  Nie wszystkie filtry są skuteczne w walce ze wszystkimi rodzajami zanieczyszczeń.  Więcej informacji o metodach filtrowania wody znajdziesz w naszej sekcji o filtrach do wody.

Filtr: Kangen

KangenKangen, produkowany przez firmę Enagic, jest jednym z dostępnych rozwiązań filtrujących.  Chociaż urządzenia Kangen nie są tanie (Leveluk K8 kosztuje około 22 000 PLN), są one w stanie przekształcić wodę z kranu w wodę kwaśną lub alkaliczną za pomocą metody zwanej elektrolizą.  Proces ten polega na dodaniu elektronu do wodoru, tworząc nową cząsteczkę zwaną wodorem dwuatomowym. Gdy doda się go do wody pitnej, powstaje woda bogata w przeciwutleniacze.  W związku z tym możemy wybrać poziom pH wody, np. pH 9,5 dla bezpiecznej wody pitnej lub bardziej kwaśną wodę do dezynfekcji powierzchni w domu.

Niektórzy zwolennicy filtrów Kangen twierdzą, że mogą usunąć toksyny z wody i poprawić jej smak.  Jednak twierdzenia te nie zostały potwierdzone naukowo, a badania nad skutecznością filtrów Kangen są ograniczone.  Podczas gdy picie wody alkalicznej może być korzystne, nie jest to substytut zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia.

Filtry do wody Kangen stały się popularne z kilku powodów:

  • Są w stanie wyprodukować wodę alkaliczną, co według niektórych osób może pomóc zrównoważyć poziom pH organizmu i poprawić nawodnienie.
  • Producent filtrów Kangen, Enagic, mocno reklamuje swoje produkty i ma rozległą sieć dystrybutorów, którzy promują korzyści płynące z wody Kangen.
  • Użytkownicy filtrów wody Kangen często zgłaszają pozytywne zmiany w swoim zdrowiu, co prowadzi do promocji typu word-of-mouth.
  • Wielu celebrytów, w tym Bill Gates, Barack Obama, Demi Moore, Brad Pitt, Beyonce, Tiger Woods, Oprah Winfrey i Angelina Jolie, poparło filtry Kangen, co zwiększa ich popularność.

Dowiedz się więcej o polskiej normie wody pitnej na naszym blogu.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top