skip to Main Content

Woda z powietrza bez energii

woda z powietrza
Source: Haechler I et al. Science Advances 2021

Woda z powietrza?  Teraz jest to możliwe.  Naukowcy z ETH Zurich (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) opracowali nową, rewolucyjną technologię.  Pozwala ona na całodobowe zbieranie wody, nawet pod słońcem, bez zużycia energii.

Urządzenie to w zasadzie specjalnie powlekana szyba.  Odbija ona promieniowanie słoneczne i schładza się wypromieniowując własne ciepło na zewnątrz. Pod szybą para wodna z powietrza skrapla się w wodę.  Urządzenie produkuje co najmniej dwa razy więcej wody na powierzchnię niż najlepsze technologie pasywne oparte na foliach.

Szyba pokryta jest specjalnie zaprojektowanym polimerem i warstwami srebra.  Emitują one promieniowanie podczerwone o określonej długości fali do przestrzeni kosmicznej bez absorpcji przez atmosferę lub odbicia z powrotem na szybę. Urządzenie posiada również osłonę radiacyjną w kształcie stożka.  Odbija ona promieniowanie cieplne z atmosfery i osłania szybę przed napływającym promieniowaniem słonecznym.  Osłona ta pozwala również na wypromieniowanie ciepła na zewnątrz urządzenia i jego pasywne schładzanie.

Produkcja szyb z powłoką jest stosunkowo prosta i skierowana jest do krajów z niedoborem wody oraz krajów rozwijających się.  Kilka skraplaczy wodnych może być ustawionych obok siebie, aby stworzyć system na dużą skalę.

Dowiedz się, jak naukowcy z MIT zmieniają słoną wodę w wodę pitną.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top