skip to Main Content

Woda z powietrza bez energii

woda z powietrza
Source: Haechler I et al. Science Advances 2021

Woda z powietrza?  Teraz jest to możliwe.  Naukowcy z ETH Zurich (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) opracowali nową, rewolucyjną technologię.  Pozwala ona na całodobowe zbieranie wody, nawet pod słońcem, bez zużycia energii.

Urządzenie to w zasadzie specjalnie powlekana szyba.  Odbija ona promieniowanie słoneczne i schładza się wypromieniowując własne ciepło na zewnątrz. Pod szybą para wodna z powietrza skrapla się w wodę.  Urządzenie produkuje co najmniej dwa razy więcej wody na powierzchnię niż najlepsze technologie pasywne oparte na foliach.

Szyba pokryta jest specjalnie zaprojektowanym polimerem i warstwami srebra.  Emitują one promieniowanie podczerwone o określonej długości fali do przestrzeni kosmicznej bez absorpcji przez atmosferę lub odbicia z powrotem na szybę. Urządzenie posiada również osłonę radiacyjną w kształcie stożka.  Odbija ona promieniowanie cieplne z atmosfery i osłania szybę przed napływającym promieniowaniem słonecznym.  Osłona ta pozwala również na wypromieniowanie ciepła na zewnątrz urządzenia i jego pasywne schładzanie.

Produkcja szyb z powłoką jest stosunkowo prosta i skierowana jest do krajów z niedoborem wody oraz krajów rozwijających się.  Kilka skraplaczy wodnych może być ustawionych obok siebie, aby stworzyć system na dużą skalę.

Dowiedz się, jak naukowcy z MIT zmieniają słoną wodę w wodę pitną.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top