Woda z powietrza? Teraz jest to możliwe. Naukowcy z ETH Zurich (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) opracowali nową, rewolucyjną technologię. Pozwala ona na całodobowe zbieranie wody, nawet pod słońcem, bez zużycia energii.
Urządzenie to w zasadzie specjalnie powlekana szyba. Odbija ona promieniowanie słoneczne i schładza się wypromieniowując własne ciepło na zewnątrz. Pod szybą para wodna z powietrza skrapla się w wodę. Urządzenie produkuje co najmniej dwa razy więcej wody na powierzchnię niż najlepsze technologie pasywne oparte na foliach.
Szyba pokryta jest specjalnie zaprojektowanym polimerem i warstwami srebra. Emitują one promieniowanie podczerwone o określonej długości fali do przestrzeni kosmicznej bez absorpcji przez atmosferę lub odbicia z powrotem na szybę. Urządzenie posiada również osłonę radiacyjną w kształcie stożka. Odbija ona promieniowanie cieplne z atmosfery i osłania szybę przed napływającym promieniowaniem słonecznym. Osłona ta pozwala również na wypromieniowanie ciepła na zewnątrz urządzenia i jego pasywne schładzanie.
Produkcja szyb z powłoką jest stosunkowo prosta i skierowana jest do krajów z niedoborem wody oraz krajów rozwijających się. Kilka skraplaczy wodnych może być ustawionych obok siebie, aby stworzyć system na dużą skalę.
Dowiedz się, jak naukowcy z MIT zmieniają słoną wodę w wodę pitną.