skip to Main Content

Filtry do wody

Rodzaje systemów filtracji wody

Woda jest jedną z najważniejszych substancji na naszej planecie.  Pokrywa 71% powierzchni Ziemi, a ciało ludzkie może zawierać aż 75% wody.  Jest niezbędna w wielu zastosowaniach, w tym w rolnictwie, nauce, medycynie, transporcie, ogrzewaniu, rekreacji i przetwórstwie żywności.  Woda służy także do mycia i być może najważniejszego – picia.  Filtry do wody usuwają z wody niepożądane zanieczyszczenia, takie jak osad, smak i zapach, twardość i bakterie.

Woda po użycia filtr do wody
woda pitna w szklance

Dlaczego filtry do wody?

Dla większości z nas woda pitna pochodzi z uzdatnionych źródeł komunalnych.  Są one bezpieczne do picia, ale często mają nieprzyjemny smak i zapach pochodzący z substancji chemicznych, które są używane do dezynfekcji wody i usuwania zarazków i bakterii. W zależności od miejsca zamieszkania, może się również okazać, że woda z sieci wodociągowej powoduje powstawanie osadów wapiennych, które mogą blokować rury i uszkadzać urządzenia. Te problemy, smak / zapach chloru i tworzenie się kamienia to tylko dwa z wielu innych powszechnych problemów z wodą.

Problemy te mogą być rozwiązane przez filtrację wody.  Pomimo faktu, że świeża woda jest niezbędna do życia i przetrwania człowieka, wiemy dość niewiele na temat jakości wody i sposobów jej filtrowania.  W rzeczywistości, poświęcamy więcej czasu na zakup nowego telewizora niż na zakup wody.  Domyślnym rozwiązaniem w przypadku obaw o jakość lub smak wody z kranu jest zakup wody butelkowanej.  Obecnie ponad pół miliarda gospodarstw domowych na całym świecie codziennie wybiera wodę butelkowaną zamiast kranowej, opierając się głównie na dowodach anegdotycznych.  Jednakże jest lepszy i tańszy sposób, aby otrzymać zdrową i świeżą wodę do picia – filtry do wody.

Metody filtrowania wody

dzbanek filtrujący
filtry do wody – dzbanek

Zanim omówimy różne rodzaje dostępnych systemów filtracji wody, warto najpierw zapoznać się z szerokim przeglądem samej filtracji.  Filtry wody do użytku domowego mogą wykorzystywać kombinację procesów fizycznych, chemicznych lub biologicznych w celu zmniejszenia lub usunięcia zanieczyszczeń z wody.  Domowe filtry najczęściej wykorzystują fizyczne środki filtrujące.  Oznacza to, że woda zawierająca zanieczyszczenia jest przepuszczana przez media fizyczne, które pochłaniają, zatrzymują lub zatrzymują zanieczyszczenia.  Zanieczyszczenia w wodzie mogą być cieczami, gazami lub rozpuszczonymi i zawieszonymi ciałami stałymi.

Nie wszystkie filtry są skuteczne w walce ze wszystkimi rodzajami zanieczyszczeń.  Podczas gdy jeden rodzaj metody filtracji może być bardzo skuteczny w walce z niektórymi rodzajami zanieczyszczeń, takimi jak pierwotniaki lub bakterie, może nie być tak skuteczny w usuwaniu chemikaliów.  Innymi słowy, każda metoda filtracji ma wady i zalety w usuwaniu określonych typów zanieczyszczeń.  Trzy najpopularniejsze metody to aktywny węgiel, odwrotna osmoza i ultrafiolet. Przyjrzyjmy się każdej z tych domowych metod filtracji wody w sposób bardziej szczegółowy.

Aby pomóc Ci dobrze zrozumieć jak skuteczne są poszczególne technologie uzdatniania i oczyszczania wody, stworzyłem poniższe zestawienie porównujące dostępne na rynku technologie.

Technologia Arszenik Bakterie i wirusy Brzydki zapach i smak Chlor Fluor Siarkowodór Metale Ciężkie Azotany Radon Osady Żelazo Wolne związki org.
Węgiel Aktywny            **        do 
   
KDF-55                    *    *
Odwrócona Osmoza                        
Ultrafiolet                        
piasek glaukonitowy             Fe / Mn          

LEGENDA:

 = Minimalnie lub w ogóle nie usuwa zanieczyszczenia
 = Zmniejsza zanieczyszczenie w znacznym stopniu
 = Kompletnie usuwa zanieczyszczenie

* tylko w kombinacji z aktywnym węglęm w tym tym samym systemie filtracji
** w przypadku znacznego zanieczyszczenia wody, żywotność filtra będzie znacznie zmniejszona. Rekomendowane jest stosowanie domowego filtra glaukonitowego lub filtra KDF dla usunięcie siarkowodoru.

W rzeczywistości, nie istnieje pojedynczy filtr, który jest w stanie usunąć wszystkie zanieczyszczenia z wody. Wiele technologii uzdatniania wody jest skupiona na usunięciu jednego typu zanieczyszczeń i może być nieskuteczna wobec innych zanieczyszczeń. Większość wysokiej jakości filtrów, wykorzystuje kilka połączonych ze sobą technologii uzdatniania wody w celu uzyskania najlepszych rezultatów, czyli usunięcia większości zanieczyszczeń. Niemniej jednak, jest bardzo istotne, aby  wybrać filtr, który najlepiej poradzi sobie z zanieczyszczeniami zawartymi w naszej wodzie.

Punktowe użycie vs. punktowe wejście

Wybór rodzaju systemu filtracji zależy od tego, jak planujemy używać naszego filtra do wody, do czego jest nam potrzebny i od innych czynników, takich jak nasz styl życia, budżet i sytuacja życiowa.  Dla gospodarstw domowych są dwie kategorie systemów filtrujących:

POU – systemy typu „punkt poboru” (point-of-use)

POE – systemy typu “punkt wejścia” (point-of-entry)

Systemy POU są instalowane w miejscu, w którym użytkownik planuje z nich korzystać.  Najprostszym przykładem jest system zainstalowany pod zlewem w celu zapewnienia przefiltrowanej wody pitnej. Zaletą tego typu domowych systemów filtracji wody jest to, że zajmują mniej miejsca i są zazwyczaj mniej kosztowną inwestycją. Wadą jest to, że zanieczyszczenia są redukowane tylko na linii, na której system jest zainstalowany. Tak więc, chociaż będziesz mieć mniej zanieczyszczeń w wodzie pitnej, woda, w której się kąpiesz lub bierzesz prysznic, nadal będzie zawierać wyższy poziom zanieczyszczeń.

Systemy POE są instalowane w miejscu, gdzie woda miejska wchodzi do domu.  Mają za zadanie filtrować całą wodę w całym domu, a nie tylko przy jednym kranie. Zaletą tych systemów jest to, że redukują lub usuwają zanieczyszczenia z każdego miejsca w domu, w tym z prysznica i każdego zlewu. To może zrobić wielką różnicę, nie tylko w celu zmniejszenia narażenia na konkretne chemikalia, ale także w celu zwiększenia trwałości i skuteczności domowych urządzeń.  Wadą systemów POE jest to, że są zwykle droższe niż systemy POU. Ponadto niektóre metody filtracji, takie jak odwrócona osmoza, zazwyczaj są wykorzystywane jako w systemach POE.

Przeczytaj na Wikipedii o wszystkich metodach uzdatniania wody: https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtracja

Najczęstsze pytania o filtry do wody

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla eros urna, aliquet et porttitor in, congue ut risus. Nunc placerat faucibus ligula a mattis.

Back To Top