791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza jest najdoskonalszym sposobem filtracji dostępnym w obecnej chwili. Jest to także najczęściej stosowana metoda uzdatniania wody stosowana przez producentów wody butelkowanej. Jest skuteczna w usuwaniu lub znacznej redukcji bardzo szerokiego spektrum zanieczyszczeń. Spośród wszystkich dostępnych technologii używanych do uzdatniania wody w zastosowaniach domowych gwarantuje najskuteczniejsze oczyszczenie wody. Odwrócona osmoza umożliwia usunięcie z wody cząstek tak małych jak pojedyncze jony. Otwory w membranie osmotycznej mają rozmiar około 0.0005 mikrona (bakterie mają rozmiar od 0.2 do 1 mikrona, natomiast wirusy od 0.02 mikrona do 0.4 mikrona).

Rozróżniane są dwa typy membran osmotycznych wykorzystywanych w zastosowaniach domowych:

Thin Film Composite (TFC) – Układ cienkich błon filtrujących

Cellulose triacetate (CTA) – Celuloza triacetytowa

Membrany TFC mają wyraźnie wyższy współczynnik usuwania zanieczyszczeń niż membrany CTA, jednak są bardziej podatne na zużycie przez wchłanianie chloru. To jeden z czynników, dla których ważne jest zastosowanie filtra wykorzystującego węgiel aktywny jako filtra wstępnego, który usunie nadmiar zanieczyszczeń.

Typowy system odwróconej osmozy składa się kolejno ze wstępnego filtra węglowego (GAC), membrany osmotycznej, pojemnika składującego czystą wodę oraz kranika, który dostarcza oczyszczoną wodę. Systemy odwróconej osmozy różnią się przede wszystkim jakością membrany, efektywnością (ilość litrów wody filtrowanej na godzinę) oraz wielkością pojemnika przechowującego czystą wodę.

Jak działa odwrócona osmoza?

Zjawisko odwróconej osmozy wykorzystuje pół-przepuszczalną membranę, które przepuszcza czyste cząsteczki wody, zatrzymując zanieczyszczenia które są zbyt duże aby przedostać się przez mikropory membrany osmotycznej. Dobrej jakości systemy osmotyczne stosują proces zwany crossflow, umożliwiający samoczyszczenie się membrany. Woda nie napływa na membranę, tylko płynie „po niej” dzięki czemu zatrzymane w membranie zanieczyszczenia są zabierane dalej wraz z zanieczyszczoną wodą. Proces odwróconej osmozy wymaga siły, która pcha wodę przez membranę, jednak ciśnienie wody w kranie jest w zupełności wystarczające aby proces mógł zachodzić efektywnie.

Zastosowanie

Odwrócona osmoza to doskonały wybór do domowych zastosowań filtracji wody. Jest najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem do uzdatnienia wody kranowej. Odwrócona osmoza jest bardzo skuteczna, jednak nie radzimy stosować membrany osmotycznej jako jedynego medium filtrującego wodę która może zawierać zanieczyszczenia biologiczne (np. woda ze studni lub jeziora). Dla tych zastosowań doradzamy zastosowanie dwustopniowego filtra łączącego membranę osmotyczną i lampę ultrafioletową, lub filtra ultrafioletowy przyłączony do głównego źródła wody w domu. W ten sposób uzyskujemy najlepszą ochronę przed bakteriami i wirusami. Mając na uwadze fakt, że membrana osmotyczna może się bardzo szybko zużywać przez chlor, żelazo, siarkowodór lub bakterie, warto zastosować wstępny filtr osadowy i wstępny filtr węglowy. Dzięki temu zanieczyszczenia wyłapane przez filtry wstępne nie będą zapychać naszej membrany osmotycznej. W przypadku, gdy Twoja woda jest bardzo twarda stosuje się domowe filtry zmiękczające wodę, co również pozytywnie wpływa na żywotność naszego filtra.

Fakty i mity o odwróconej osmozie

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK