Odwrócona osmoza (RO) jest najdoskonalszym sposobem filtracji dostępnym w obecnej chwili. Jest to także najczęściej stosowana metoda uzdatniania wody stosowana przez producentów wody butelkowanej. Jest skuteczna w usuwaniu lub znacznej redukcji bardzo szerokiego spektrum zanieczyszczeń. Spośród wszystkich dostępnych technologii używanych do uzdatniania wody w zastosowaniach domowych gwarantuje najskuteczniejsze oczyszczenie wody. Co więcej, RO umożliwia usunięcie z wody cząstek tak małych jak pojedyncze jony. Otwory w membranie osmotycznej mają rozmiar około 0.0005 mikrona (bakterie mają rozmiar od 0.2 do 1 mikrona, natomiast wirusy od 0.02 mikrona do 0.4 mikrona).
Rozróżniane są dwa typy membran osmotycznych wykorzystywanych w zastosowaniach domowych:
Thin Film Composite (TFC) – Układ cienkich błon filtrujących
Cellulose triacetate (CTA) – Celuloza triacetytowa
Membrany TFC mają wyraźnie wyższy współczynnik usuwania zanieczyszczeń niż membrany CTA, jednak są bardziej podatne na zużycie przez wchłanianie chloru. To jeden z czynników, dla których ważne jest zastosowanie filtra wykorzystującego węgiel aktywny jako filtra wstępnego, który usunie nadmiar zanieczyszczeń.

Zjawisko odwróconej osmozy wykorzystuje pół-przepuszczalną membranę, które przepuszcza czyste cząsteczki wody, zatrzymując zanieczyszczenia, które są zbyt duże aby przedostać się przez mikropory membrany osmotycznej. Dobrej jakości systemy osmotyczne stosują proces zwany crossflow, umożliwiający samoczyszczenie się membrany. Woda nie napływa na membranę, tylko płynie „po niej” dzięki czemu zatrzymane w membranie zanieczyszczenia są zabierane dalej wraz z zanieczyszczoną wodą. Proces odwróconej osmozy wymaga siły, która pcha wodę przez membranę, jednak ciśnienie wody w kranie jest w zupełności wystarczające, aby proces mógł zachodzić efektywnie.
Odwrócona osmoza to doskonały wybór do domowych zastosowań filtracji wody. Jest najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem do uzdatnienia wody kranowej. RO jest bardzo skuteczna, jednak nie radzimy stosować membrany osmotycznej jako jedynego medium filtrującego wodę która może zawierać zanieczyszczenia biologiczne (np. woda ze studni lub jeziora). Dla tych zastosowań doradzamy zastosowanie dwustopniowego filtra łączącego membranę osmotyczną i lampę ultrafioletową lub filtra ultrafioletowy przyłączony do głównego źródła wody w domu. W ten sposób uzyskujemy najlepszą ochronę przed bakteriami i wirusami. Mając na uwadze fakt, że membrana osmotyczna może się bardzo szybko zużywać przez chlor, żelazo, siarkowodór lub bakterie, warto zastosować wstępny filtr osadowy i wstępny filtr węglowy. Dzięki temu zanieczyszczenia wyłapane przez filtry wstępne nie będą zapychać naszej membrany osmotycznej. W przypadku, gdy nasza woda jest bardzo twarda stosuje się domowe filtry zmiękczające wodę, co również pozytywnie wpływa na żywotność naszego filtra.
Systemy odwróconej osmozy zajmują stosunkowo mało miejsca w naszym domu lub mieszkaniu. Systemy typu POU są powszechnie instalowane pod zlewozmywakami kuchennymi. Z kolei, systemy typu POE są nieco większe i zazwyczaj instalowane w pobliżu punktu, gdzie woda wchodzi do domu, tzn. w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym.
Fakt: odwócona osmoza daje dobrą i zdrową wodę. Odwrócona osmoza jest częstym przedmiotem sporu na temat tego, czy jest zdrowa…
Fakt: odwrócona osmoza, mimo swojej nazwy to tak naprawdę bardzo dokładnie przefiltrowana woda. Niektórzy będą próbowali Ci wmówić, że odwrócona…
Fakt: Odwrócona osmoza usuwa z wody nieorganiczne (niezdrowe) minerały. Filtr odwróconej osmozy, owszem usuwa z wody kranowej minerały. Kwestię należy…
Fakt: Filtr odwróconej osmozy dostarcza wodę, która wysysa minerałów z ludzkiego ciała. Jest to kolejna taktyka, którą stosują producenci rywalizujących…
Fakt: Odwrócona osmoza generuje wodę lekko kwasową lub neutralną. Nie jest niezdrowa! Odwrócona osmoza faktycznie może obniżać poziom pH wody.…
Fakt: odwrócona osmoza zużywa bardzo dużo wody, ale wodę tą możemy użyć ponownie. Spośród wszystkich fałszywych opinii na temat wody…
Fakt: System Odwróconej Osmozy jest w zasięgu możliwości finansowych większości rodzin. Mit ten, może w gruncie rzeczy być prawdziwy, bo…
- Mit 7: Odwrócona osmoza jest zbyt droga
- Mit 6: Odwrócona osmoza marnuje bardzo dużo wody
- Mit 5: Odwrócona osmoza generuje bardzo kwasowa wodę o niskim pH
- Mit 4: Odwrócona osmoza wysysa z organizmu minerały
- Mit 3: Odwrócona osmoza usuwa z wody zdrowe minerały
- Mit 2: Odwrócona osmoza to technologia NASA.
- Mit 1: Picie wody uzyskanej dzięki odwróconej osmozie jest niezdrowe
Zastosowanie. Odwrócona osmoza jest podstawą jednej z metod odsalania wody morskiej. Stosuje się też ją do oczyszczania i zatężania ścieków przemysłowych, szczególnie pochodzących z przemysłu spożywczego, papierniczego i galwanicznego. Metoda ta pozwala na odzyskanie wody oraz cennych substancji zawartych w ściekach.