skip to Main Content

Jak zrobić własny filtr do wody?

własny filtr do wodyWoda jest niezbędna do przeżycia. W sytuacjach kryzysowych, gdy nie mamy dostępu do pewnego źródła wody, trzeba radzić sobie samemu. Dlatego podpowiadamy, jak w prosty sposób wykonać własny filtr do wody deszczowej.

Życie potrafi każdego z nas zaskoczyć – nie zawsze pozytywnie. Zagubienie w lesie czy katastrofa ekologiczna zdarza się niezwykle rzadko. Jednak lepiej być przygotowanym na pechowe zrządzenie losu i wiedzieć, jak w takiej sytuacji zadbać o swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne. Najważniejszą z nich jest oczywiście dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Jednak – jak w warunkach survivalu – zadbać o jej jak najbardziej oczyszczoną postać? W tym celu możesz w szybki i prosty sposób wykonać samodzielnie filtr do wody.

Jak zrobić własny filtr do wody deszczowej lub ze studni?

Do własnoręcznego wykonania filtru do wody potrzebnych jest tak naprawdę pięć elementów:

  • butelka plastikowa (lub inny pojemnik o lejkowatym kształcie),
  • papier toaletowy lub gruba tkanina,
  • węgiel drzewny (lub lepiej – węgiel aktywny),
  • piasek,
  • żwirek lub małe kamyczki.

Pierwszym krokiem będzie obcięcie dna butelki, która to przyjmie postać lejka. Do szyjki butelki wkładamy kolejno warstwy. Pierwszą z nich będzie stanowić gruba tkanina albo ręcznik papierowy. Będzie ona spełniać funkcję blokady, utrzymującej pozostałe warstwy „w ryzach”. Następnie do lejka wsypujemy rozdrobniony węgiel drzewny, którego zadaniem będzie przechwycenie zanieczyszczeń chemicznych, ale też niektórych mikrobiologicznych. Następnie do naszego naturalnego filtru do wody wsypujemy piasek, który będzie odseparowywał mechaniczne zanieczyszczenia. Ostatnią warstwą w filtrze będzie stanowić żwirek, który będzie pierwszą linią walki z brudem. Ponadto będzie chronił pozostałe głębsze warstwy przed mocnym strumieniem wody.

Najlepiej przepuszczoną przez własny filtr wodę zagotować, aby definitywnie zabić bakterie i inne mikroorganizmy. Jeżeli jednak nie możemy rozpalić ogniska, warto skorzystać z metody sodis.

Dezynfekcja metodą sodis, czyli słońce działaj!

Jest to najprostsza metoda dezynfekcji wody pitnej z wykorzystaniem promieni słonecznych. Pozwala ona na pozbycie się szkodliwych mikroorganizmów, głównie bakterii i wirusów, ale także co niektórych bakterii. Tajemnica tkwi w generowanym przez słońce promieniowaniu ultrafioletowym, które powoduje powstanie w wodzie wysoko reaktywnej postaci tlenu. Jest ona wyjątkowo zabójcza dla mikroorganizmów. Im większa temperatura (powyżej 50 stopni Celsjusza), tym proces dezynfekcji przebiega o wiele szybciej.

Jak więc oczyścić wodę deszczową w butelce plastikowej (koniecznie przeźroczystej)? Najlepiej wypełnić ją wodą i wystawić na długotrwałe działanie słońca (przynajmniej 6 godzin). Butelkę kładziemy poziomo, aby zwiększyć do maksimum powierzchnię wystawioną na działanie UV. Wcześniej należy porządnie wstrząsnąć butelką, aby znajdująca się w niej woda została odpowiednio napowietrzona. Po kąpieli słonecznej i schłodzeniu taka woda nadaje się do picia.

Własny filtr do wody to nie alternatywa

Własnoręcznie wykonany filtr do wody nie wymaga żadnych nakładów finansowych (jedynie posiadanie plastikowej butelki). Z tego względu wiele osób może kusić możliwość wykorzystania tej metody do oczyszczania wody kranowej. Jednak niestety – mimo zalet – filtr do wody z butelki nie jest alternatywą dla rozwiązań obecnie dostępnych na rynku. Nie może służyć więc celom konsumpcyjnym w codziennym życiu. Dlaczego? Mimo, że oddziela od wody niebezpieczne zanieczyszczenia, to nie usuwa ich całkowicie. O takiej wodzie nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że jest oczyszczona, ale jedynie podczyszczona, a taka w większych ilościach może pozostać szkodliwa dla naszego zdrowia.

Przeczytaj inne artykuły z naszego bloga oraz poznaj, jak NASA buduje filtry do wody.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top