Jak wiadomo każde – nawet najmniejsze – urządzenie wymaga odpowiedniej dbałości. W przypadku filtrów do wody sprawa nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. Systematyczna wymiana i odpowiednia utylizacja to podstawowe obowiązki właściciela, których dopełnienie pozwoli mu się cieszyć czystą i bezpieczną wodą. Poznaj praktyczne zasady i wskazówki, aby łatwo dbać o filtr do wody.
Czy filtry do wody są bezpieczne?
Zanim zajmiemy się kwestiami higieny, to warto podkreślić, że filtry do wody są bardzo bezpieczne. Usuwają szkodliwe substancje, wykorzystując w tym celu naturalne i bezpieczne rozwiązania (jednym z nich jest np. węgiel aktywny). Dzięki zastosowaniu filtrów woda staje się zdrowsza i bezpieczniejsza do picia, a nierzadko wzbogacona jeszcze o minerały, mające zbawienny wpływ na nasz organizm. Przy zakupie filtrów, aby mieć stuprocentową pewność co do ich bezpieczeństwa, należy kierować się tylko jedną zasadą: „Zawsze wybieraj sprawdzonych i certyfikowanych producentów”. Gwarantują oni nie tylko wysoką jakość urządzeń, co również wysoką skuteczność procesu filtracji wody.
Co ile wymieniać filtr do wody w dzbanku?
Przechodząc do głównego pytania: jak dbać o filtr do wody, należy w pierwszej kolejności pamiętać o jego systematycznej wymianie. Kiedy to ma jednak nastąpić, informuje sam producent na opakowaniu lub na ulotce dołączonej do filtra. Co jednak gdy pudełko powędrowało do kosza i nie mamy żadnej informacji? W przypadku wkładów do dzbanków filtrujących, to standardowo mogą nam one posłużyć przez 4 tygodnie. Po tym czasie woda po prostu „przelatuje” przez wkład i pozostaje nieprzefiltrowana. Jak jednak zapamiętać, kiedy owe 4 tygodnie mijają? Z pomocą przychodzą sami producenci. Niektóre dzbanki filtrujące są, na przykład, wyposażone w elektroniczne wyświetlacze, inne natomiast – we wskaźniki z tarczą, które przesuwają się z każdym otwarciem wieka dzbanka.
Co ile wymieniać filtr wody dla całej instalacji?
W przypadku filtrów w urządzeniach uzdatniania do wody dla całej instalacji w domu również odsyłamy do zaleceń producenta. Powinny one znajdować się na pudełku lub dołączonej ulotce. Standardowo przyjmuje się jednak, że:
- mechaniczne filtry powinny być wymieniane co 3 do 6 miesięcy,
- węglowe filtry (stosowane do usuwania z wody ciężkich zanieczyszczeń) powinny być wymieniane już po 3 – 6 miesiącach,
- węglowe filtry (używane do końcowej filtracji) mogą być wymieniane nawet po 8 – 12 miesiącach,
- „narurowe” filtry (mające postać filtru sznurkowego) powinny być wymieniane co 3 – 6 miesięcy.
W przypadku innych technologii filtry mogą funkcjonować bez wymiany bardzo długo. I tak:
- mineralizatory czy lampy UV mogą funkcjonować nawet rok bez wymiany,
- w urządzeniach wykorzystujących proces odwróconej osmozy nawet przez 2 lata (a czasami i dłużej) nie będzie konieczna wymiana membrany,
- złoża filtracyjne mogą posłużyć nawet 10 lat.
Filtry do wody samooczyszczające się
Jednak czy istnieją filtry, które nie wymagają wymiany? Oczywiście, że tak. Sprawa dotyczy filtrów wstępnych, służących do mechanicznego oczyszczania wody z piasku, mułu i rdzy. Są one łatwe w montażu i posiadają niewielkie rozmiary. Ich działanie opiera się na osadniku, który ma postać bardzo gęstej siatki wewnętrznej, zatrzymującej zanieczyszczenia. Zgromadzone na siatce nieczystości wypłukujemy po ręcznym otwarciu zawora spustowego (do wiaderka lub wężykiem do kanalizacji).
Dlaczego filtr do wody musi być zanurzony?
Kolejną zasadą w dbaniu o filtr do wody jest stosowanie się do zaleceń producenta. Niestety nadal wiele osób nie wie, że wkłady do dzbanków filtrujących powinny znajdować się stale pod wodą. Sprzyja temu sama budowa pojemnika. Ciągłe zanurzenie chroni bowiem wkład przed wyschnięciem i utratą przez niego skuteczności. Jeżeli czasem zapomni się o tym fakcie, nic wielkiego się nie stanie. Filtr nadal będzie zdatny do wykorzystania. Należy jednak pamiętać, że wodę w dzbanku filtrującym należy wymieniać przynajmniej raz dziennie, w przeciwnym razie będzie ona po prostu nieświeża. Wyjeżdżając na weekend czy urlop, trzeba pamiętać o konieczności opróżnienia dzbanka filtrującego.
Gdzie wyrzucać filtry do wody?
Dbać o filtr do wody to znaczy również dbać o jego odpowiednią utylizację. Jeżeli to zwykły filtr dzbankowy składający się z plastiku i wkładu, można go wrzucić do odpadów zmieszanych. Jednak to skutecznie uniemożliwia jego dalszy recykling. Producenci filtrów do wody – w duchu filozofii zero waste – zachęcają do pozbywania się filtrów w inny sposób – tj.:
- Można samemu rozebrać wkład: obudowę wrzucić do odpadów z tworzyw sztucznych, które będą następnie podlegały recyklingowi. Węgiel aktywny, zastosowany w filtrze, można wykorzystać jako dodatek do kompostownika, gdyż doskonale utrzymuje wilgoć niezbędną do procesów rozpadu.
- Filtry można wyrzucić do specjalnego pojemnika umieszczonego w sklepach czy w przestrzeni publicznej. Wkłady wracają do producenta, ten przekazuje plastik do powtórnego obrotu, natomiast oczyszczony węgiel aktywny ponownie znajduje zastosowanie w filtrach do wody.
Jeżeli filtr to złoże filtracyjne, warto zapytać się podczas wizyty serwisantów, czy mogą zabrać je ze sobą. Zwykle pracownicy bezpłatnie przyjmują zużyte wkłady.
Jak dbać o filtr do wody? – podsumowanie
Stosując powyższe zasady i wskazówki, bardzo łatwo zadbać o odpowiedni stan filtrów, a tym samym o jakość wody. Zabiegi te są łatwe do wykonania, jednak trzeba o nich koniecznie pamiętać. Tylko ich wypełnienie daje pewność, że woda jest bezpieczna i czysta do spożycia.
Przeczytaj inne artykuły z naszego bloga oraz poznaj dodatkowe wskazówki dotyczące konserwacji filtrów do wody.