Ultrafiolet (UV) w filtracji wody
Ultrafioletowe lampy stosowane do uzdatniania wody generują światło UVC, które ma działanie bakteriobójcze o znacznie większym natężeniu niż światło słoneczne. Niemal wszystkie lampy UV wytwarzają światło o długości fali skupionej wokół 254 nanometrów, korzystając ze skuteczności tego pasma w zabijaniu bakterii. Większość systemów oczyszczania wody wykorzystujących lampy UV, są częścią systemu w którym stosowane są także inne metody filtracji, ponieważ światło UV zabija tylko bakterie, wirusy, pleśń, glony, grzyby oraz cysty takie jak Giardia lub Crtpytosporidium. Lampy UV ogólnie nie wpływają na chlor, metale ciężkie, lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia chemiczne. Niemniej jednak, jest to najbardziej efektywne finansowo rozwiązanie dla mieszkańców którzy chcą wyeliminować wiele zanieczyszczeń pochodzenia biologicznego z ich źródła wody. Ostatnie badania i testy pokazują, że światło UV może być także skuteczne w niszczeniu niektóry lotnych związków organicznych. Nie jest to jednak rekomendowane rozwiązanie w celu stricte usunięcia tych zanieczyszczeń.
Uzdatnianie wody z wykorzystaniem lamp UV oferuje szereg innych benefitów w porównaniu do innych metod niszczenia biologicznych zanieczyszczeń. Najważniejszym z nich jest to, że nie wprowadza do wody (nie tworzy ich) nowych substancji chemicznych, nie pozostawia półproduktów i nie wpływa na smak, kwasowość (pH) i na inne właściwości wody. Dodatkowo, poza produkcją nieszkodliwej wody do picia, ultrafiolet nie wpływa negatywnie na hydraulikę ani na system ścieków. Filtr UV jest stosunkowo tani do zainstalowania a jego utrzymanie nie wymaga specjalnego treningu.
Jak to działa?
Oczyszczanie wody z wykorzystaniem źródła światła UV (lampy), które jest zamknięte w ochronnej obudowie (zwykle kwarcowej). Lampa jest zamontowana w taki sposób, aby przepływająca woda była wystawiona na działanie promieni UVC. Gdy szkodliwe mikroby są wystawione na działanie tych promieni, ich kwas nukleinowy wchłania je, co w następstwie powoduje zniszczenie ich struktury DNA. Komórka zostaje w ten sposób wysterylizowana i nie może się już dalej reprodukować. Taką komórkę uważa się za martwą i nie stanowiącą zagrożenia.
Zastosowanie
Uzdatnianie za pomocą ultrafioletu jest świetnym rozwiązaniem eliminującym biologiczne skażenie z wody kranowej która spożywamy. Niezależnie czy korzystasz z wody miejskiej, czy masz własne źródło wody takie jak studnia lub jezioro – celem filtrów UV jest wyłącznie zabicie szkodliwych zanieczyszczeń biologicznych. Filtr ten powinien być zawsze stosowany w połączeniu z innymi metodami filtracji, takimi jak węgiel aktywny i odwrócona osmoza które usuną z wody pozostałe zanieczyszczenia.
- Mit 7: Odwrócona osmoza jest zbyt droga
- Mit 6: Odwrócona osmoza marnuje bardzo dużo wody
- Mit 5: Odwrócona osmoza generuje bardzo kwasowa wodę o niskim pH
- Mit 4: Odwrócona osmoza wysysa z organizmu minerały
- Mit 3: Odwrócona osmoza usuwa z wody zdrowe minerały
- Mit 2: Odwrócona osmoza to technologia NASA.
- Mit 1: Picie wody uzyskanej dzięki odwróconej osmozie jest niezdrowe
Do oczyszczania wody z bakterii oraz wirusów stosuje się specjalne lampy UV, nazywane również sterylizatorami UV. Lampy bakteriobójcze wykorzystują promieniowanie UV, które uszkadza DNA występujących w wodzie mikroorganizmów. Mimo swojego silnego działania sterylizatory nie zmieniają składu wody. Zdezynfekowana w ten sposób woda jest zdrowa i bezpieczna do picia. Aby wybrać odpowiednią lampę – filtr do wody przeciw bakteriom, należy wziąć pod uwagę: wynik badania wody, przepływ wody w m3, średnicę przyłącza. Równie skuteczną metodą w walce z bakteriami jest także system odwróconej osmozy.
Więcej informacji w artykułach: Jak analizować wyniki badania wody i jak dobrać odpowiedni filtr? i Odwrócona osmoza.