skip to Main Content

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu każda rodzina może zadbać o ekologię i zrównoważone życie bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Czy warto zainwestować w dzbanek do filtrowania wody i jak go wybrać?

Dzbanek szklany z filtrem jako alternatywa dla plastikowych butelek

Szacuje się, że każdego roku do mórz i oceanów trafia od blisko 5 do nawet 12 milionów ton plastiku. To ogromne ilości odpadów, które zagrażają florze i faunie.

Obok żywności przetworzonej oferowanej przez producentów w plastikowych opakowaniach szczególnie duże zagrożenie niosą ze sobą napoje w plastikowych butelkach.

Zdaniem dietetyków osoba dorosła powinna wypijać od 2 do nawet 3 litrów wody dziennie. W praktyce oznacza to wyrzucanie nawet kilkunastu półtoralitrowych butelek przez jedną osobę w ciągu tygodnia.

Niestety w większości krajów recykling plastikowych odpadów nadal nie jest realizowany w zadowalającym stopniu. Przez to cząsteczki plastiku przenikają do gleby, a w rezultacie – także do naszych organizmów.

Badania naukowe potwierdzają negatywny wpływ mikroplastiku, który przyczynia się do:

  • problemów z płodnością,
  • powstawania nowotworów,
  • zaburzeń hormonalnych.

Dla osób, które chcą zadbać o środowisko i swoje zdrowie, doskonałym rozwiązaniem będzie szklany dzbanek z filtrem. W takim naczyniu wsad węglowy wymienia się raz w miesiącu, a wodę do picia można pobrać prosto z kranu.

Jakie zanieczyszczenia blokuje filtr węglowy?

Głównym składnikiem filtrów do dzbanka jest węgiel aktywowany. Wyróżniają go silne właściwości absorpcyjne, dzięki którym zatrzymuje on na swojej powierzchni wiele niepożądanych substancji, w tym:

  • chlor,
  • detergenty,
  • herbicydy i pestycydy,
  • benzen,
  • azotany i fosforany,
  • metabolity leków,
  • zanieczyszczenia mechaniczne, np. rdzę i piasek zalegające w instalacji.

Filtry węglowe nie tylko poprawiają jakość wody, ale też jej smak i zapach. Dzięki temu przygotowane z niej napoje będą smakowały lepiej.

Wysoka skuteczność węgla aktywowanego oznacza jednocześnie, że filtracji ulegają związki uznawane za zdrowe – magnez, potas, sól, wapń i sole mineralne.

Jeśli wodę wykorzystuje się do sprzętów AGD, to jest to wskazane zjawisko. Gdy jednak przefiltrowana ciecz ma służyć jako nawodnienie organizmu, dobrze jest zaopatrzyć się w filtry mineralizujące. Dodatkowo uzupełniają one wodę w np. magnez lub cynk.

Do dzbanków zaleca się stosować wyłącznie wkłady wskazane przez producenta.

Realna oszczędność na co dzień

Ekologiczne dzbanki to nie tylko zdrowie, ale także oszczędność w domowym budżecie na co dzień.

Typowa 4-osobowa rodzina powinna w ciągu jednej doby wypić około 8–12 litrów wody. Przy średniej cenie rzędu 2,50 zł za półtoralitrową butelkę dzienne koszty wynoszą około 13–20 zł.

Dla porównania: filtry renomowanych firm, jak Brita lub Dafi, kosztują od kilku do kilkunastu złotych za sztukę.

Zdaniem producentów jeden filtr wystarcza na oczyszczenie około 150 litrów wody lub 1 miesiąc użytkowania. Po tym czasie należy go wymienić, aby zachować maksymalną skuteczność filtracji.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że korzyści finansowe ze stosowania dzbanka do filtrowania wody są widoczne gołym okiem. Oszczędność na wodzie pitnej jest nawet kilkunastokrotna!

Jak wybierać dzbanki do filtrowania wody?

Wybierając naczynie filtrujące, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego pojemność.

W domu zazwyczaj lepiej sprawdzają się dzbanki o mniejszej pojemności, np. 2–2,5 litra.

W pracy, gdzie z jednego naczynia może korzystać wiele osób, lepszym rozwiązaniem będą to o pojemności nawet do 4 litrów.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest dzbanek.

Większość firm oferuje wybór między wysokiej jakości tworzywem sztucznym wolnym od BPA a szkłem borokrzemowym o wysokiej odporności termicznej i chemicznej.

Zarówno naczynie z tworzywa sztucznego, jak i szklany dzbanek filtrujący można bezpiecznie myć w zmywarce po zdjęciu pokrywy.

Nowoczesne dzbanki do filtrowania wody mają wbudowany licznik, który wyświetla na ekranie LED stan zużycia wkładu. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o konieczności jego wymiany.

Inwestując w ekologiczny dzbanek, w łatwy sposób można zaoszczędzić pieniądze i zadbać o zdrowie całej rodziny oraz o środowisko.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top