skip to Main Content

Kiedy niezbędny jest operat wodnoprawny?

Prowadzenie firmy często nie jest łatwe, szczególnie jeżeli chcecie zrealizować jakąś inwestycję. W takim przypadku musicie pamiętać, że niekiedy konieczne jest przygotowanie operatu wodnoprawnego. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.

Czym jest operat wodnoprawny?

Operat wodnoprawny jest to niezwykle szczegółowy dokument, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat warunków korzystania z wody, odprowadzania jej, a także poboru. Przygotowuje się go w celu ochrony zasobów wodnych. Trzeba pamiętać, że ilość wody, szczególnie słodkiej jest ograniczona. Z tego też powodu trzeba w sposób zrównoważony wykorzystywać zasoby wodne. Właśnie w operacie wodnym znajdziemy informacje dotyczące miejsca poboru wody, sposobu jej wykorzystania, a także sposobów odprowadzania ścieków czy metod ochrony zasobów wodnych. W operacie muszą znaleźć się też informacje na temat ilości i jakości zarówno pobieranej wody, jak i odprowadzanych ścieków. Ten dokument jest wymagany w wielu przypadkach. Dotyczy to choćby budowy obiektów hydrotechnicznych, ale też prowadzenia prac, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na stan zasobów wodnych.

Kiedy należy przygotować operat wodnoprawny?

Operat wodnoprawny jest dokumentem, który trzeba przygotować, jeżeli w ramach prowadzonej działalności zamierzacie w szczególny sposób korzystać z wód bądź eksploatować urządzenia wodne. W takim przypadku niezbędne jest otrzymanie pozwolenia wodnoprawnego, a więc do wniosku należy dołączyć właśnie operat wodnoprawny, w którym uzasadnicie potrzeby danego przedsięwzięcia dotyczące właśnie korzystania z wód. W operacie wodnoprawnym muszą znaleźć się informacje, na podstawie których organ właściwy rozpatrzy pozytywnie lub negatywnie dany wniosek. Przygotowując dokument trzeba przestrzegać wymogów formalno-prawnych. Wszystkie informacje, które się w nim znajdują muszą być aktualne. W dokumencie muszą znaleźć się informacje dotyczące poboru wody, jej wykorzystania czy odprowadzania, ale też zasad, które zostaną wprowadzone, by chronić wody przed zanieczyszczeniami. Brak operatu wodnoprawnego może skutkować nałożeniem wysokiej kary finansowej, jednocześnie dany przedsiębiorca traci w oczach klientów. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat sporządzenia operatu wodnoprawnego, zapoznajcie się z informacjami na stronie: https://eko-bydgoszcz.pl/operat-wodno-prawny/.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top