skip to Main Content

Dlaczego wody pitne są szkodliwe i kto je zanieczyszcza?

Skąd pochodzi zanieczyszczenie wody pitnej? Ma ono kilka stałych źródeł. Są nimi przemysł, rolnictwo, transport oraz gospodarstwa domowe.

Największe źródło zanieczyszczeń wód pitnych

Zanieczyszczenie wody
Zanieczyszczenie wody

Pierwszym i najobfitszym ze źródeł są ścieki przemysłowe, czyli zanieczyszczenia pochodzące z procesu produkcji w fabrykach i zakładach przemysłowych. Są one problemem wszystkich państw uprzemysłowionych, przy czym w Polsce wiąże się z nimi dodatkowy problem: zdarza się, że zakładom i fabrykom bardziej opłaca się płacić kary za wylewanie ścieków do rzek, niż je oczyszczać. Fabryki to jednak nie tylko ścieki – to także pył, wydzielany przez kominy. Jeśli rozłożylibyśmy go równomiernie na powierzchni Polski, jego warstwa miałaby nawet do 9 centymetrów wysokości. Co dzieje się z tym pyłem? Trafia do gruntu i do rzek.

Inne źródła zanieczyszczenia wody

Kolejnym rodzajem zanieczyszczeń są ścieki rolnicze, czyli środki używane
do nawożenia gleby i walki ze szkodnikami. Z tymi ostatnimi rolnicy rozprawiają się za pomocą pestycydów. Te chemikalia są groźne nie tylko dla szkodników, które niszczą rośliny – gryzoni, ślimaków, owadów czy grzybów – ale także dla ludzi. O tym, jak pestycydy dostają się do wody, mówimy szerzej w artykule na temat tych środków.

Następnym winowajcą, odpowiedzialnym za zanieczyszczenie wód, jest transport samochodowy, a w szczególności oleje, które wylewane są do rzek, jak również spaliny, które dostają się do opadów atmosferycznych.

Ludzie także zanieczyszczają wodę

Skutki zanieczyszczenia wody
Skutki zanieczyszczenia wody

My również nie jesteśmy bez winy. Używane przez nas kosmetyki i środki czystości, takie jak mydła, proszki do prania, żele pod prysznic, środki do czyszczenia i zmywania trafiają bezpośrednio do ścieków, które spływają potem do rzek. Również lekarstwa, których składniki znikają w domowej ubikacji, podążają tą samą drogą do naszych wód. Co więcej, winne są również nasze śmieci – woda, która przepływa przez składowiska odpadów, dociera bez przeszkód do gruntu i rzek.

Wniosek

Zanieczyszczenia chemiczne w wodzie pitnej są stałym elementem rzeczywistości w krajach uprzemysłowionych, do których należy Polska. W związku z tym, woda w naszych kranach zawiera dużo związków chemicznych różnego rodzaju. Jedynym sposobem na ich usunięcie jest zastosowanie domowego filtra odwróconej osmozy.

Dowiedz się więcej o skutkach zanieczyszczenia wody pitnej.

Advertisements
Latest Articles
29 lipca, 2022

Jak działa generator wody atmosferycznej?

Woda z powietrza? To brzmi jak fantastyka naukowa. Nic jednak bardziej mylnego.  Generator wody atmosferycznej jest w stanie pozyskać wilgoć…

22 lipca, 2022

Największe nadużycie wody

Zupełnie niewidoczne dla oka, bo ukryte pod ziemią - w warstwach wodonośnych - wody gruntowe stanowią ponad 97% całkowitych zasobów…

15 lipca, 2022

Jaki jest Twój ślad wodny?

O tym, że każdy posiada unikalny układ linii papilarnych czy niepowtarzalną budowę małżowiny usznej, zapewne już słyszałeś. Ale czy wiesz…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top