skip to Main Content

Czym różni się woda mineralna i źródlana?

Woda mineralna stała się w potocznym rozumieniu wręcz synonimem wody butelkowanej. W istocie jednak woda musi spełnić określone warunki, by móc być nazwaną mineralną. Jakie? Z kolei, woda źródlana często zawiera tylko śladowe ilości pożytecznych minerałów.  Poznaj, czym różni się woda mineralna i źródlana.

Minerały

Woda źródlana
Woda źródlana

Minerały to część skorupy ziemskiej. W przyrodzie występują powszechnie – znanych jest około 2000 minerałów. Mają one różną budowę – część z nich tworzy sole, które zawierają pierwiastki niezbędne dla życia ludzi i zwierząt. Sole te, rozpuszczone w wodzie, dają wodę mineralną. Przynajmniej 30 pierwiastków jest niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wśród nich można wymienić wapń, fosfor, magnez, sód, potas, chlor, siarkę, żelazo, cynk, mangan, jod, chrom, selen, miedź, fluor i inne. Są one często nazywane pierwiastkami życia lub mikroelementami, a ponieważ w wodzie znajdują się dzięki minerałom, są także potocznie nazywane również minerałami. Występują one jednak nie tylko w wodach mineralnych, a również w warzywach i owocach, które na co dzień spożywamy. Czyste wody mineralne stają się coraz większą rzadkością.  Wynika to z faktu, że źródła, z których wydobywa się wodę, napełniają się napływającą tam zwykłą wodą powierzchniową i gruntową. Woda ta miesza się z oryginalną wodą mineralną.

Wody mineralne

W wodach mineralnych znajdziemy tylko cztery niezbędne dla życia pierwiastki: wapń, sód, potas i magnez. Woda taka tworzy się w szczelinach skorupy ziemskiej, stykając się ze skałami zawierającymi mikroelementy. Nie każda woda głębinowa jest wodą mineralną – do tego potrzebna jest odpowiednia zawartość rozpuszczonych w niej substancji mineralnych. Do 1990 roku w Polsce było 28 wód mineralnych. W późniejszych latach, wskutek złagodzenia normy zawartości pierwiastków, kategoria wód mineralnych powiększyła się 20-krotnie. W 1997 roku zróżnicowano je, dzieląc na wody nisko-, średnio- i wysokozmineralizowane. Prócz wód mineralnych, w sprzedaży są także wody źródlane, zawierające jednak tylko śladowe ilości pożytecznych minerałów.

Wniosek

Choć woda mineralna i woda źródlana są wydobywane z podziemnych źródeł, woda źródlana jest dużo bardziej uboga w minerały.  Im więcej minerałów zawiera woda, tym korzystniejszy jest jej wpływ na zdrowie. Jednakże, z racji mieszania się wód głębinowych z wodami powierzchniowymi i gruntowymi, czystość wód mineralnych stopniowo się zmniejsza i stają się one w coraz większym stopniu podobne do zwykłej wody z kranu. Po oczyszczeniu wody kranowej za pomocą domowego filtra osmotycznego, otrzymamy wodę czystszą pod względem chemicznym niż butelkowana woda mineralna.

Poznaj wpływ wody butelkowanej na środowisko.

Advertisements
Latest Articles
29 lipca, 2022

Jak działa generator wody atmosferycznej?

Woda z powietrza? To brzmi jak fantastyka naukowa. Nic jednak bardziej mylnego.  Generator wody atmosferycznej jest w stanie pozyskać wilgoć…

22 lipca, 2022

Największe nadużycie wody

Zupełnie niewidoczne dla oka, bo ukryte pod ziemią - w warstwach wodonośnych - wody gruntowe stanowią ponad 97% całkowitych zasobów…

15 lipca, 2022

Jaki jest Twój ślad wodny?

O tym, że każdy posiada unikalny układ linii papilarnych czy niepowtarzalną budowę małżowiny usznej, zapewne już słyszałeś. Ale czy wiesz…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top