skip to Main Content

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu? (2)

Czy wiesz, że tylko niecałe 3% wody na świecie to woda słodka? Ze względu na znaczny deficyt wody na świecie, bycie zorientowanym na środowisko jest nie tylko modnym trendem, ale staje się koniecznością.  Z drugiej strony, taka postawa nie musi prowadzić do radykalnej zmiany naszego stylu życia.  Wystarczy wprowadzić proste zmiany do naszej codziennej rutyny.  Dlatego zmniejszenie zużycia wody nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić cenne zasoby, ale także pomoże obniżyć miesięczne rachunki za media. Poznaj, jak oszczędzać wodę praktycznie.

Oto nasze dalsze rady dotyczące obniżenia zużycia wody w gospodarstwach domowych:

6. Zbieranie deszczówki

oszczędzać wodęZbieranie do zbiorników wody deszczowej jest doskonałym sposobem na oszczędzanie wody z sieci wodociągowej. Po pierwsze nic ona nie kosztuje, a po drugie podczas ulewnych dni można sporo jej zgromadzić. Aby jednak móc cieszyć się z tego dobrodziejstwa, należy wyposażyć swoją przydomową instalację do gromadzenia wody w filtry do deszczówki. Jest to ważne, ponieważ obecnie wody opadowe posiadają o wiele więcej szkodliwych związków kwasowych niż dawniej. Przefiltrowaną wodę deszczową możemy użyć ponownie do celów gospodarczych – mycia, prania, spłukiwania toalet czy do podlewania roślin w ogródku w upalne i suche dni.

7. Woda odpadowa z systemu odwróconej osmozy

Jeżeli korzystacie w domu z systemu odwróconej osmozy do oczyszczania wody, to wiecie doskonale, że w trakcie tego procesu do osobnego zbiornika jest odprowadzana woda odpadowa. Nie wylewajcie jej, gdyż można ją powtórnie zagospodarować. Co prawda nie można jej pić, ale można wykorzystać do umycia podłogi, prania, spłukiwania wody w toalecie czy do podlewania kwiatów.

8. Zadbaj o swoje sprzęty łazienkowe: napraw lub wymień

Cieknący w kuchni czy w łazience kran może generować stratę wody w wysokości ok. 15 litrów w ciągu doby. Podobne marnotrawstwo powodują wadliwie działające spłuczki, które przepuszczają wodę do kanalizacji. Dlatego ważne jest, by szybko reagować i naprawiać wszelkie usterki. A w przypadku częstych awarii warto pomyśleć o wymianie armatury, zwłaszcza, że ta nowoczesna oszczędza wodę. Za przykład niech posłużą jednouchwytowe baterie, które – w odróżnieniu do kranów dwukurkowych – są łatwiejsze w użyciu (równocześnie można ustawić temperaturę i strumień), przez co zużywają znacznie mniej wody. Podobnie najnowszej generacji spłuczki nie pozwalają na marnotrawstwo – jej dwa przyciski dozują niezbędną ilość wody do spłukania toalety.

9. Prelator

Pod tą nazwą kryje się niepozorne, ale bardzo praktyczne urządzenie do baterii kuchennych bądź łazienkowych. Jest to sitko albo końcówka do kranu, która sprawia, że przepływająca przez nie woda zostaje napowietrzona. Tym sposobem strumień wody wydaje się nam większy. Powodem jest nie zwiększenie ilości wody, ale jej objętości. Prelator jest bardzo tanim urządzeniem dostępnym w każdym markecie budowlanym, a jego skuteczność pozwoli nam oszczędzić wodę i pieniądze.

Woda to jedno z dobrodziejstw natury. Choć dziś mamy ją pod dostatkiem i na wyciągnięcie ręki, to jednak  ma ona swoje ograniczone zasoby. Warto zadbać o to, aby jej nie brakowało następnym pokoleniom. Jej oszczędzanie przyczyni się nie tylko naszemu środowisku, ale z pewnością też naszym portfelom.

Przeczytaj inne artykuły z naszego bloga.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top