skip to Main Content

Koniec odsalania wody?

odsalanie wodyNiedawno poinformowano, że Kalifornijska Komisja Przybrzeżna (California Coastal Commission) odrzuciła propozycję budowy zakładu odsalania wody w Carlsbad w Kalifornii.  Zakład o nazwie Posejdon miał kosztować 1,4 mld dolarów i produkować 190 mln litrów wody pitnej dziennie, zaopatrując około pół miliona mieszkańców Kalifornii.  Władze w Kalifornii rozpatrywały ten projekt przez ponad 20 lat.  Czy odsalanie wody ma szansę na sukces?

Przeciwnicy

Głównymi powodami odrzucenia proponowanego projektu były wysokie koszty wody, brak lokalnego popytu oraz wpływ na środowisko.  Obawiano się, że elektrownia będzie zasycać miliony litrów larw ryb i zabijać miliony innych stworzeń morskich, wypompowując wodę z powrotem do oceanu.  Wynika to z faktu, że zakład pobierałby około 1 miliarda litrów wody morskiej dziennie (czyli około 3,75 biliona litrów wody morskiej rocznie).  Co więcej, deweloper nie chciał się zobowiązać do ograniczenia powyższych oddziaływań ekologicznych w trakcie procesu zatwierdzania projektu. Przeciwnicy argumentowali także, że odsalanie wody nie jest konieczne, ponieważ w okolicy znajdują się już duże zasoby wód gruntowych, a ścieki są poddawane recyklingowi.  Co więcej, projekt przyniesie korzyści jedynie deweloperowi i jego inwestorom, natomiast podwyżki stawek szczególnie dotkną osoby o niskich dochodach.  Oszacowano, że miesięczne stawki za wodę mogą wzrosnąć o 3-6 USD na rodzinę.  Będzie to miało nieproporcjonalnie duży wpływ na miliony mieszkańców o niskich dochodach.

Wreszcie, projekt został uwikłany w kontrowersje polityczne i obciążony zarzutami o ingerencję polityczną, w tym gubernatora Kalifornii, Gavina Newsom.  Według danych publicznych firma Posejdon od 2019 roku wydała prawie 1 mln USD na lobbing.

Zwolennicy

Według zwolenników projektu, Posejdon wspomoże lokalne zaopatrzenie w wodę i sprawi, że obszar ten będzie bardziej odporny na braki wody.  W ostatnich latach w Kalifornii wystąpiło kilka poważnych susz i znacznie wzrosły średnie temperatury.  Ponadto Kalifornia boryka się z coraz większymi niedoborami wody importowanej ze Stanowego Projektu Wodnego i rzeki Kolorado.  W związku z tym, mimo że projekt jest kosztowny, jest jednocześnie niezbędny.  Projekt zapewni „wysokiej jakości, lokalnie kontrolowane, odporne na suszę dostawy wody, niezależnie od tego, czy i jak dużo pada deszczu lub śniegu”.  Mimo że gospodarstwa domowe o niskich dochodach ponoszą proporcjonalnie wyższe koszty wody, społeczności te zwykle bardziej cierpią z powodu suszy i mają mniejsze przydziały wody.

Przyszłość

Pomimo niepowodzenia, zwolennicy odsalania wody nadal optymistycznie patrzą w przyszłość odsalania w Kalifornii.  Prawdopodobnie wkrótce zakład odsalania wody w Dana Point, Doheny Desalination Facility, otrzyma zgodę na budowę.  Ponadto w Kalifornii od 2015 r. działa już zakład odsalania wody w Carlsbad.  Zakład ten dostarcza wodę do San Diego na podstawie 30-letniej umowy.  Woda ta zaspokaja około 10% zapotrzebowania na wodę.  Projekt spowodował wzrost średniego miesięcznego kosztu o 5 USD na gospodarstwo domowe.

Dowiedz się więcej nt. nowoczesnych metod odsalania wody na naszym blogu.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top