791-050-837radek@tylkowoda.pl8:00 - 18:00

Przyczyny i skutki występowania ołowiu w wodzie pitnej

Post 8 of 27

Ołów jest jednym z najczęściej występujących w wodzie pitnej metali ciężkich. Podobnie jak pestycydy, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka i zwierząt. Skąd bierze się w wodach powierzchniowych? Można tutaj wymienić trzech głównych „winowajców“ – transport drogowy, przemysł oraz nawozy sztuczne.
 

ołów w wodzie wpływ na człowieka

ołów w wodzie wpływ na zdrowie człowieka

 

Ołów szkodzi nie tylko mózgowi

W starożytności sądzono, że ołów jest odpowiedzialny za występowanie zaburzeń psychicznych. Jego obecność w organizmie skutkuje nieprawidłowościami w pracy mózgu i systemu nerwowego. Można tu wymienić następujące dolegliwości: napady agresji, nadwrażliwość, spowolnienie reakcji, utratę słuchu, a także problemy z koncentracją, równowagą i zaburzenia prawidłowego wzrostu. To nie jedyne dolegliwości związane z ołowiem. Kolejną grupą dolegliwości wywołaną obecnością tego szkodliwego metalu są choroby nowotworowe – co dotyczy szczególnie nowotworów nerek, żołądka i narządów płciowych. Stałe zatruwanie organizmu ołowiem może także doprowadzić do szeregu innych konsekwencji, takich jak anemia, uszkodzenia układu nerwowego, nerek i szpiku kości.

Wpływ ołowiu na dzieci

Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z ołowiem dla dzieci. Ich organizmy zatrzymują bowiem w sobie aż 50% ołowiu pobieranego wraz z pożywieniem i wodą (u człowieka dorosłego jest to 10%). Takie dzieci nie mogą się rozwijać prawidłowo – ołów ma wpływ na ich rozwój psychiczny. Dzieci te mogą cierpieć na nadpobudliwość, ociężałość umysłową i agresję.

 

Ołów się odkłada

Organizm ludzki próbuje bronić się przed ołowiem, wydalając go przez nerki. Jednak pierwiastek ten mimo wszystko odkłada się w ludzkim ciele – szczególnie w kościach, zębach, włosach i paznokciach. Co najważniejsze i najbardziej niebezpieczne to fakt, że ołów nigdy nie ulega rozkładowi i przez całe życie gromadzi się
w organizmie. Najlepszym sposobem przeciwdziałania temu procesowi jest unikanie przyjmowania ołowiu wraz z wypijaną wodą.

Chroń się!

Maksymalne oczyszczenie wody ze szkodliwych związków chemicznych jest niezbędne, by zachować zdrowie. W przypadku ołowiu konsekwencje jego odkładania się w organizmie mogą być długofalowe i nieodwracalne, dlatego warto im zapobiec jak najwcześniej.

Menu
Czy chcesz otrzymać poradnik:
"Jak filtrować wodę w gospodarstwie domowym" ?
Gdzie wysłać poradnik ?
Możesz sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą ;)
OK