skip to Main Content

Przyczyny i skutki występowania ołowiu w wodzie pitnej

Ołów jest jednym z najczęściej występujących w wodzie pitnej metali ciężkich. Podobnie jak pestycydy, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka i zwierząt. Skąd bierze się w wodach powierzchniowych?  Jakie skutki ołowiu na nasze zdrowie?  Można tutaj wymienić trzech głównych „winowajców“ – transport drogowy, przemysł oraz nawozy sztuczne.

ołów w wodzie wpływ na człowieka
Skutki ołowiu w wodzie na zdrowie człowieka

Ołów szkodzi nie tylko mózgowi

W starożytności sądzono, że ołów jest odpowiedzialny za występowanie zaburzeń psychicznych. Jego obecność w organizmie skutkuje nieprawidłowościami w pracy mózgu i systemu nerwowego. Można tu wymienić następujące dolegliwości: napady agresji, nadwrażliwość, spowolnienie reakcji, utratę słuchu, a także problemy z koncentracją, równowagą i zaburzenia prawidłowego wzrostu. To nie jedyne dolegliwości związane z ołowiem. Kolejną grupą dolegliwości wywołaną obecnością tego szkodliwego metalu są choroby nowotworowe – co dotyczy szczególnie nowotworów nerek, żołądka i narządów płciowych. Stałe zatruwanie organizmu ołowiem może także doprowadzić do szeregu innych konsekwencji, takich jak anemia, uszkodzenia układu nerwowego, nerek i szpiku kości.

Wpływ ołowiu na dzieci

Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z ołowiem dla dzieci. Ich organizmy zatrzymują bowiem w sobie aż 50% ołowiu pobieranego wraz z pożywieniem i wodą (u człowieka dorosłego jest to 10%). Takie dzieci nie mogą się rozwijać prawidłowo – ołów ma wpływ na ich rozwój psychiczny. Dzieci te mogą cierpieć na nadpobudliwość, ociężałość umysłową i agresję.

Ołów się odkłada

Organizm ludzki próbuje bronić się przed ołowiem, wydalając go przez nerki. Jednak pierwiastek ten mimo wszystko odkłada się w ludzkim ciele – szczególnie w kościach, zębach, włosach i paznokciach. Co najważniejsze i najbardziej niebezpieczne to fakt, że ołów nigdy nie ulega rozkładowi i przez całe życie gromadzi się w organizmie. Najlepszym sposobem przeciwdziałania temu procesowi jest unikanie przyjmowania ołowiu wraz z wypijaną wodą.

Chroń się!

Maksymalne oczyszczenie wody ze szkodliwych związków chemicznych jest niezbędne, by zachować zdrowie. W przypadku ołowiu konsekwencje jego odkładania się w organizmie mogą być długofalowe i nieodwracalne, dlatego warto im zapobiec jak najwcześniej.

Polecam stronę Agencji Ochrony Środowiska USA (EPA), jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top