skip to Main Content

Przyczyny i skutki występowania ołowiu w wodzie pitnej

Ołów jest jednym z najczęściej występujących w wodzie pitnej metali ciężkich. Podobnie jak pestycydy, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka i zwierząt. Skąd bierze się w wodach powierzchniowych?  Jakie skutki ołowiu na nasze zdrowie?  Można tutaj wymienić trzech głównych „winowajców“ – transport drogowy, przemysł oraz nawozy sztuczne.

ołów w wodzie wpływ na człowieka
Skutki ołowiu w wodzie na zdrowie człowieka

Ołów szkodzi nie tylko mózgowi

W starożytności sądzono, że ołów jest odpowiedzialny za występowanie zaburzeń psychicznych. Jego obecność w organizmie skutkuje nieprawidłowościami w pracy mózgu i systemu nerwowego. Można tu wymienić następujące dolegliwości: napady agresji, nadwrażliwość, spowolnienie reakcji, utratę słuchu, a także problemy z koncentracją, równowagą i zaburzenia prawidłowego wzrostu. To nie jedyne dolegliwości związane z ołowiem. Kolejną grupą dolegliwości wywołaną obecnością tego szkodliwego metalu są choroby nowotworowe – co dotyczy szczególnie nowotworów nerek, żołądka i narządów płciowych. Stałe zatruwanie organizmu ołowiem może także doprowadzić do szeregu innych konsekwencji, takich jak anemia, uszkodzenia układu nerwowego, nerek i szpiku kości.

Wpływ ołowiu na dzieci

Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z ołowiem dla dzieci. Ich organizmy zatrzymują bowiem w sobie aż 50% ołowiu pobieranego wraz z pożywieniem i wodą (u człowieka dorosłego jest to 10%). Takie dzieci nie mogą się rozwijać prawidłowo – ołów ma wpływ na ich rozwój psychiczny. Dzieci te mogą cierpieć na nadpobudliwość, ociężałość umysłową i agresję.

Ołów się odkłada

Organizm ludzki próbuje bronić się przed ołowiem, wydalając go przez nerki. Jednak pierwiastek ten mimo wszystko odkłada się w ludzkim ciele – szczególnie w kościach, zębach, włosach i paznokciach. Co najważniejsze i najbardziej niebezpieczne to fakt, że ołów nigdy nie ulega rozkładowi i przez całe życie gromadzi się w organizmie. Najlepszym sposobem przeciwdziałania temu procesowi jest unikanie przyjmowania ołowiu wraz z wypijaną wodą.

Chroń się!

Maksymalne oczyszczenie wody ze szkodliwych związków chemicznych jest niezbędne, by zachować zdrowie. W przypadku ołowiu konsekwencje jego odkładania się w organizmie mogą być długofalowe i nieodwracalne, dlatego warto im zapobiec jak najwcześniej.

Polecam stronę Agencji Ochrony Środowiska USA (EPA), jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.

Advertisements
Latest Articles
3 lutego, 2023

Klejnot Kalifornii: Jezioro Oroville

Jezioro Oroville to mało znane w Polsce jezioro, które jest położone na wschód od Doliny Sacramento w Kalifornii. Jest drugim…

26 stycznia, 2023

Placeb’eau – belgijski sposób na picie wody

Nowa kampania zatytułowana "Placeb'eau" została uruchomiona w Belgii przez agencję reklamową Happiness dla marki Spa, belgijskiej firmy produkującej wodę. Kampania…

18 stycznia, 2023

Nienaturalny sok

Czy Coca-Cola wiedziała, że jej sok setki razy przekraczał poziom PFAS?  W USA złożono pozew zbiorowy przeciwko Coca-Cola i Simply…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top