Uzdatnianie wody polega na usuwaniu z wody szkodliwych substancji chemicznych, organicznych lub mechanicznych. Trudność tego procesu nie jest związana z samą technologią poprawiania jakości wody. Obecnie jest dostępnych wiele metod usuwania zanieczyszczeń. Zobacz porównanie metod filtracji wody w celu lepszego rozeznania w temacie.
Gdzie tkwi problem w uzdatnianiu wody ?
Problemem okazuje się ustalenie, dlaczego nasza woda nie nadaje się do zamierzonych przez nas celów (spożywczych lub jakichkolwiek innych), które są dla nas istotne. Dobrze jest więc zbadać jakość wody, w celu zrozumienia jakie zanieczyszczenia się w niej kryją. Można to zrobić samodzielnie, np. kupując zestaw do testowania wod. Można też zlecić profesjonalną analizę składu wody wyspecjalizowanej instytucji albo firmie.
Osmoza to remedium na wszystko ?
Można także, nie przebierając w środkach, zastosować filtr odwróconej osmozy, który usunie znakomitą większość zanieczyszczeń. W skrócie, filtr odwróconej osmozy (RO) działa tak jak ultra-drobne sito, które przepuszcza wyłącznie cząsteczki wody, zatrzymując pozostałe zanieczyszczenia, w tym bakterie i wirusy, zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne. Jest to najlepsze rozwiązanie dla uzdatniania wody do celów spożywczych.
Do czego odwrócona osmoza się nie nadaje ?
W pewnych przypadkach, filtr RO może okazać się niewystarczający. Jednym z takich przypadków jest wysokie zanieczyszczenie mechaniczne wody, które powoduje przyspieszone niszczenie sprzętu AGD. Jeżeli na Twoim prysznicu, często pojawia się biały lub rdzawy nalot, a Twoja pralka lub zmywarka co chwilę wymagają wizyty serwisanta, może to oznaczać, że masz twardą wodę. W takim przypadku Twój filtr odwróconej osmozy będzie się bardzo szybko zużywać.
Większość domowych systemów uzdatniania wody składa się z 4-6 filtrów, które po kolei usuwają coraz drobniejsze zanieczyszczenia. Ostatnim etapem filtracji wody w takim systemie jest membrana osmotyczna. Membrana odpowiada za usunięcie tych zanieczyszczeń, które nie zostały 'wyłapane’ przez pozostałe filtry. Wpływają one na smak i zapach lub stanowią zagrożenie dla zdrowia (np. baterie, wirusy i grzyby).
Uzdatnianie wody – przeczytaj więcej o 5 najczęstszych problemach.