skip to Main Content

Trudności w uzdatnianiu wody

Water Treatment Plant
Przemysłowa stacja uzdatniania wody

Uzdatnianie wody polega na usuwaniu z wody szkodliwych substancji chemicznych, organicznych lub mechanicznych. Trudność tego procesu nie jest związana z samą technologią poprawiania jakości wody.  Obecnie jest dostępnych wiele metod usuwania zanieczyszczeń. Zobacz porównanie metod filtracji wody w celu lepszego rozeznania w temacie.

Gdzie tkwi problem w uzdatnianiu wody ?

Problemem  okazuje się ustalenie, dlaczego nasza woda nie nadaje się do zamierzonych przez nas celów (spożywczych lub jakichkolwiek innych), które są dla nas istotne.  Dobrze jest więc zbadać jakość wody, w celu zrozumienia jakie zanieczyszczenia się w niej kryją. Można to zrobić samodzielnie, np. kupując zestaw do testowania wod.  Można też zlecić profesjonalną analizę składu wody wyspecjalizowanej instytucji albo firmie.

Osmoza to remedium na wszystko ?

Można także, nie przebierając w środkach, zastosować filtr odwróconej osmozy, który usunie znakomitą większość zanieczyszczeń. W skrócie, filtr odwróconej osmozy (RO) działa tak jak ultra-drobne sito, które przepuszcza wyłącznie cząsteczki wody, zatrzymując pozostałe zanieczyszczenia, w tym bakterie i wirusy, zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne. Jest to najlepsze rozwiązanie dla uzdatniania wody do celów spożywczych.

Do czego odwrócona osmoza się nie nadaje ?

W pewnych przypadkach, filtr RO może okazać się niewystarczający. Jednym z takich przypadków jest wysokie zanieczyszczenie mechaniczne wody, które powoduje przyspieszone niszczenie sprzętu AGD. Jeżeli na Twoim prysznicu, często pojawia się biały lub rdzawy nalot, a Twoja pralka lub zmywarka co chwilę wymagają wizyty serwisanta, może to oznaczać, że masz twardą wodę. W takim przypadku Twój filtr odwróconej osmozy będzie się bardzo szybko zużywać.

Większość domowych systemów uzdatniania wody składa się z 4-6 filtrów, które po kolei usuwają coraz drobniejsze zanieczyszczenia. Ostatnim etapem filtracji wody w takim systemie jest membrana osmotyczna.  Membrana odpowiada za usunięcie tych zanieczyszczeń, które nie zostały 'wyłapane’ przez pozostałe filtry.  Wpływają one na smak i zapach lub stanowią zagrożenie dla zdrowia (np. baterie, wirusy i grzyby).

Uzdatnianie wody – przeczytaj więcej o 5 najczęstszych problemach.

Reklamy
Latest Articles
14 maja, 2022

Filtr Bluewater Cleone

Picie kranówki stało się bardzo popularne, szczególnie wśród osób dbających o swój organizm i środowisko. Nie bez powodu - każda…

14 maja, 2022

Koniec odsalania wody?

Niedawno poinformowano, że Kalifornijska Komisja Przybrzeżna (California Coastal Commission) odrzuciła propozycję budowy zakładu odsalania wody w Carlsbad w Kalifornii.  Zakład…

10 maja, 2022

Odsalanie: słona woda ⮕ pitna woda

Niedawno doniesiono, że naukowcy z MIT skonstruowali proste, lekkie i przenośne urządzenie, które może automatycznie usuwać cząstki i sole ze…

Polecane oferty
Reklamy
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top