skip to Main Content

Uzdatnianie wody. Na czym to polega?

Uzdatnianie wody,

Uzdatnianie wody
Przemysłowe uzdatnianie wody

to proces, który polega na poprawie jakości wody, w takim stopniu aby mogła ona być użyta w pożądany sposób. To oznacza, iż proces musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb, i będzie wyglądał inaczej w zależności od potrzeb. Na przykład uzdatnianie wody z kranu, ma na celu doprowadzenie wody do takiego stanu, aby można było ją bez obaw pić, a jej smak i zapach były neutralne dla pijącego. Inny będzie proces uzdatniania wody używanej w przemyśle. W tym przypadku, woda nie musi mieć nienagannego smaku i aromatu, jednak musi być maksymalnie miękka aby maszyny które mają z taką woda kontakt, nie niszczyły się z powodu osadzającego się kamienia.

W przyrodzie, woda nigdy nie występuje w czystej postaci (H2O), i zawsze niesie ze sobą wszelkie rozpuszczone substancje – zarówno pożądane takie jak minerały, jak i niepożądane jak na przykład bakteria i wirusy.

Uzdatnianie wody jest procesem, w trakcie którego za pomocą narzędzi chemicznych, fizycznych bądź mechanicznych – podnoszona jest jakość wody.

Metody uzdatniania wody

>>Jakie technologie stosuje się do filtracji ?

Odżelazianie i odmanganianie

Odżelazianie polega na pozbawienia wody nadmiaru związków żelaza. Odbywa się to poprzez wiązanie związków żelaza w formy trudno i nierozpuszczalne w wodzie.

Woda z nadmiarem żelaza lub manganu, nieprzyjemnie pachnie i ma metaliczny posmak.

Zmiękczanie

Zmiękczanie polega na usuwaniu z wody, związków i substancji które powodują, ze woda jest twarda. Głównymi czynnikami zwiększającymi twardość wody są związki wapnia i magnezu. Jeżeli, woda w Twoim domu jest twarda, zauważysz że wewnętrzne ścianki Twojego czajnika, a także grzałka będzie pokryta 'kamieniem’. Także ścianki kabiny prysznicowej, pokryte będą biało-szarym nalotem.

Niestety twarda woda, uszkadza urządzenia których nie jesteśmy w stanie regularnie czyścić takie jak: pralki, zmywarki, bojlery. Uszkodzenia te, generują niechciane i niespodziewane koszty, dlatego jeżeli woda w Twoim domu jest twarda – warto pomyśleć o filtrze do wody.

Dezynfekcja

Woda jest bardzo atrakcyjnym środowiskiem dla rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i bakterii. Jest także transporterem ich form przetrwalnikowych. Częstą chorobą wywoływaną przez zakażoną wodę, jest Legionella, znana także jako choroba legionistów. Legionellioza, to innymi słowy ciężkie ciężkie zapalenie płuc. Więcej na temat Legionelliozy przeczytasz na Wikipedii

Dlatego picie wody prosto z kranu jest niewskazane, chyba że Twoja woda jest regularnie badana lub filtrowana. Z doświadczenia jednak wiem, że taka praktyka nie cieszy się popularnością w naszym kraju, w związku z czym – wodę z kranu absolutnie i zawsze należy przegotować. Większość drobnoustrojów umiera w temperaturze powyżej 60 stopni celsjusza.

Odwrócona osmoza

Uzdatnianie wody z zastosowaniem odwróconej osmozy jest bardzo skuteczną metodą poprawienia jakości wody. Podczas procesu, z wody usuwane są wszelkie drobnoustroje oraz zanieczyszczenia mechaniczne. Owocem odwróconej osmozy, jest tak zwana woda „Ultra Czysta”.

Temat odwóconej osmozy, jest na tyle obszerny, że przygotowałem serię artykułów na ten temat. Przeczytaj Kompendium Wiedzy

 

Advertisements
Latest Articles
9 marca, 2023

Koniec suszy w Kalifornii?

Podczas gdy kalifornijskie zbiorniki zbliżają się do historycznych poziomów, czy to oznacza, że susza i niedobory wody się skończyły? W…

5 marca, 2023

Dezynfekcja słoneczna oczyszcza wodę

SODIS, czyli technika słonecznej dezynfekcji wody, to metoda filtracji wody stosowana do zwalczania chorób przenoszonych przez wodę.  Niedawno naukowcy z…

2 marca, 2023

Izraelska firma opracowuje solarny oczyszczacz wody

Izraelska firma Alumor opracowała system oczyszczania wody o nazwie H2O: Ready zasilany energią słoneczną i oparty o ultrafiolet.  Według firmy,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top