skip to Main Content

Jak ważna jest woda i trening?

Woda podczas treningu
Picie wody podczas treningu jest ważne

Woda jest immamentnym i najważniejszym składnikiem naszej diety, który zarazem jest niezbędny człowiekowi do życia. Człowiek bez dostarczenia wody do organizmu jest wstanie przeżyć od 3- 5 dni. Dla porównania, bez pożywienia człowiek może przeżyć aż 40 dni! Woda dostarcza nam między innymi składniki odżywcze oraz wydala produkty przemiany materii.  Woda powinna być także stałym towarzyszem naszego treningu. Poznaj, dlaczego woda i trening są ważne.

Trening wymusza uzupełnianie wody

Wszyscy ludzie uprawiający aktywny tryb życia, muszą regularnie uzupełniać płyny. Trening fizyczny podnosi temperaturę organizmu.  Powoduje to wzrost przepływu krwi do skóry oraz pocenie się. Każdy organizm inaczej reaguje na wysiłek fizyczny.  Jest to uzależnione od predyspozycji, wieku, rodzaju treningu i samego wytrenowania organizmu, co wpływa na ubytek wody podczas treningu.  Człowiek nie jest w stanie magazynować wody potrzebnej na pokrycie swojego zapotrzebowania na wodę podczas wysiłku.  Dlatego konieczne jest jej uzupełnianie. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu podczas wzmożonej aktywności fizycznej może powodować negatywne konsekwencje.  Są to wydłużenie czasu regeneracji organizmu i zmniejszenie efektywności fizycznej.

Ubytek wody około 2% masy ciała obniża wydolność człowieka o mniej więcej 10% – nie wspominając o utracie siły i szybkości.

Jak uzupełniać płyny w organizmie?

Uzupełnianie wody należy rozpocząć przed pojawieniem się objawów pragnienia.  Odczuwanie pragnienia następuję z opóźnieniem i negatywnie wpływa na organizm. Samą wodę trzeba pić regularnie w ciągu całego dnia, nie tylko podczas treningu. Woda w porównaniu z innymi napojami, np. sokami (nie wspominając o przesłodzonych kolorowych napojach) o dużej zawartości węglowodanów, jest znacznie szybciej wchłaniana i jest wykorzystywana bezpośrednio po spożyciu.  Szczególnie podczas treningów. Natomiast przy długotrwałych treningach, wzrasta również zapotrzebowanie na węglowodany.  Do tego nadają się napoje izotoniczne.

Efektywniejszy trening

Efektywne picie wody
Efektywne picie wody

Picie wody powinno odbywać się tak samo jak odżywianie.  Jest lepiej pić częściej, ale mniejsze porcje zamiast pić jednorazowo dużą dawkę płynów. Picie wody w dużych ilościach tzw. „duszkiem” jest niewskazane.  Zmusza serce do większego wysiłku, co osłabia nasz organizm podczas treningu, i zwiększa odczuwanie zmęczenia.  Płyny zostają szybciej wydalone, a pragnienie nie ustaje. Niewielkie ilości napoju powodują, że organizm lepiej wchłania wodę do tkanek.  Pozwala to na efektywniejszy trening oraz zwiększa wydolność organizmu.

Co to jest treining wodny? Zobacz….

Przeczytaj inne artykuły z naszego bloga.

Advertisements
Latest Articles
4 kwietnia, 2024

Woda butelkowana: wygoda kontra ekologiczne wyzwania

Woda butelkowana, wychwalana za wygodę i czystość, od dawna stanowi podstawowy element życia wielu osób. Jednak ostatnie analizy odsłaniają szereg…

29 czerwca, 2023

Dezynfekcja wody – jak poznać, czy woda w domu jest zanieczyszczona?

Bieżąca woda w domu to nieodzowny element komfortowego funkcjonowania. Co, jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona? Jak rozpoznać czy…

28 czerwca, 2023

Ekologiczny wybór: jak dzbanki filtrujące wspierają zrównoważone życie?

Dzbanki filtrujące cieszą się rosnącą popularnością. Korzystamy z nich na co dzień w pracy i w domu. Stanowią uniwersalne rozwiązanie,…

Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top