skip to Main Content

Jezioro Bajkał

Jezioro BajkałJezioro Bajkał jest jednym z największych, najstarszych i najgłębszych jezior na Ziemi.  Zawiera ponad 20% słodkiej wody powierzchniowej Ziemi.  Ponadto jest to jedno z najbardziej interesujących pod względem naukowym jezior na naszej planecie.  Podczas gdy większość jezior ma swoje źródła w rzekach lub tamach, Bajkał powstał w wyniku procesu tektonicznego.

Najstarsze

Według I. Shiklomanova i P. Gleicka, większość naszych jezior jest stosunkowo młoda. Mają one mniej niż 20 000 lat i powstały podczas ostatniej epoki lodowcowej.  Szacuje się, że tylko 20 jezior ma więcej niż 1 milion lat.  Jezioro Bajkał jest jednym z tych starożytnych jezior, którego wiek szacuje się na 25-30 milionów lat.  Potwierdzają to nie tylko badania geologiczne samego jeziora, ale także badania wody i osadów.  Inne starożytne jeziora to jezioro Issyk-Kul w Kirgistanie i jezioro Maracaibo w Wenezueli.  W przeciwieństwie do jeziora Bajkał są to jeziora słonowodne.

Głęboki błękit

Jezioro BajkałChociaż powierzchnia jeziora Bajkał wynosi 31 000 kilometrów kwadratowych (co czyni je siódmym co do wielkości jeziorem na świecie), to głębokość sięgająca 1600 metrów sprawia, że jest to najgłębsze jezioro na Ziemi.  Góry po obu stronach Bajkału przekraczają wysokość 2 000 metrów.  Dla postronnego obserwatora brzegi jeziora wydają się dość płytkie, ale jest to mylące.  Ponadto jezioro Bajkał zawiera 7 kilometrów osadów wypełniających jego dno, co stanowi najgłębszą szczelinę kontynentalną na Ziemi.  Jezioro ma trzy oddzielne baseny.  Najgłębszy (środkowy) basen osiąga głębokość 1 600 metrów.  Co więcej, dno jeziora znajduje się ponad kilometr poniżej poziomu morza.

Katastrofa ekologiczna?

Jezioro BajkałJezioro Bajkał jest domem dla 2 000 unikalnych gatunków zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi. Z tego powodu jezioro jest chronione jako światowe dziedzictwo UNESCO.  Mimo wpisania na listę UNESCO Bajkał jest nadal zagrożony zanieczyszczeniami przemysłowymi i rolniczymi oraz innymi problemami ekologicznymi.  Obejmują one działalność wydobywczą oraz potencjalne poszukiwania ropy naftowej i gazu.  W rezultacie w ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura powierzchni Bajkału wzrosła o 1,5 stopnia Celsjusza.  Jest to niebezpieczny zwiastun tego, co nas czeka w przyszłości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych jeziorach?  Sprawdź nasze pozostałe artykuły.

Advertisements
Latest Articles
29 lipca, 2022

Jak działa generator wody atmosferycznej?

Woda z powietrza? To brzmi jak fantastyka naukowa. Nic jednak bardziej mylnego.  Generator wody atmosferycznej jest w stanie pozyskać wilgoć…

22 lipca, 2022

Największe nadużycie wody

Zupełnie niewidoczne dla oka, bo ukryte pod ziemią - w warstwach wodonośnych - wody gruntowe stanowią ponad 97% całkowitych zasobów…

15 lipca, 2022

Jaki jest Twój ślad wodny?

O tym, że każdy posiada unikalny układ linii papilarnych czy niepowtarzalną budowę małżowiny usznej, zapewne już słyszałeś. Ale czy wiesz…

Polecane oferty
Advertisements
Zapisz sie do newslettera

Don't get left out of the loop, make sure you subscribe to our newsletter below so you can be notified of our latest insights, tips, tutorials, sales and more!

Back To Top